M jak Mrówka

Świetlówki energooszczędne – jakie wybrać?

Postanowiłam wymienić w salonie stare żarówki na świetlówki energooszczędne. Wydawać by się mogło, że to nic trudnego. Otóż wcale nie.

fot. fotolia.comPojechałam do najbliższej Mrówki, ponieważ wiedziałam z doświadczenia, że na pewno znajdę tam odpowiednie świetlówki energooszczędne. Już wcześniej robiłam tam zakupy na dziale oświetleniowym. Wtedy zakup był nietrafiony – nie zwróciłam uwagi, że potrzebuję halogenków wciskanych, a nie z gwintem. A że nie miałam problemu z wymianą na nowe, więc i tym razem odwiedziłam ten sklep. Oczywiście wzięłam ze sobą starą żarówkę, aby ułatwić sobie zadanie i kupić od razu odpowiednie świetlówki (bo mogą mieć gwinty małe i duże).

Świetlówki energooszczędne – na co zwrócić uwagę

Kiedy stanęłam przed półką ze świetlówkami, najpierw trochę się przestraszyłam, że spędzę tam pół dnia, czytając etykiety produktów – tak było ich dużo. Z pomocą przyszedł mi pracownik sklepu. Zadał kilka pytań, nietrudnych:), i wskazał świetlówki energooszczędne, których mogłabym użyć w moim salonie. Zresztą przygotowałam się do zakupów i wiedziałam, na czym mi zależy. Na co więc zwrócić uwagę kupując świetlówki energooszczędne?

Trwałość – najlepsze są świetlówki, których żywotność wynosi więcej niż 10 000 h. Niestety, najczęściej są one droższe niż inne świetlówki energooszczędne tego samego producenta.

Start i nagrzewanie – na opakowaniu znajduje się informacja, po jakim czasie świetlówka osiągnie 60% swojej jasności (do tego zobowiązuje prawo). Najlepszym świetlówką wystarczy 20 s, a najsłabsze potrzebują nawet ponad 2 minut. A dlaczego tylko 60%, a nie 100%? Ponieważ na rynku dostępne są świetlówki energooszczędne różnej jakości, które pełną jasność osiągają nawet przez 8 minut – a to może zniechęcić kupujących. Zasada jest taka: im słabszej mocy świetlówka, tym dłużej będzie się nagrzewała.

fot. fotolia.comTemperatura otoczenia. Im jest niższa, tym świetlówka gorzej świeci. Jeżeli więc chcemy zamontować świetlówki w zimnym pomieszczeniu, np. garażu, musimy wybrać taką o dużej mocy. Powinniśmy także zadbać o szczelność oprawy, w której ją umieścimy.

Liczba cykli włącz/wyłącz – waha się od 3 tysięcy do ponad miliona (zależy od produktu i producenta). Od liczby cykli zależy również cena. Dlatego nie warto inwestować zbyt wiele w wysokiej jakości świetlówkę w pomieszczeniu, gdzie światło włączamy sporadycznie, np. schowku. Bardziej wytrzymała świetlówka przyda się nam w łazience, którą o wiele częściej użytkujemy.

Wskaźnik oddawania barw (Ra) – określa naturalność barwy światła. Punktem odniesienia jest tradycyjna żarówka (Ra = 100). Średniej jakości świetlówki energooszczędne powinny mieć Ra o wartości ok. 80. W najlepszych, ale za to mniej energooszczędnych, może wynosić ponad 90. Na rynku znajdziemy również świetlówki o wartości Ra na poziomie 60, jednak nie nadają się one do pomieszczeń mieszkalnych.

Cena. Chyba nikt nie ma złudzeń, że najtańszy produkt będzie działał tak samo jak ten z wyższej półki. Najlepiej jest więc wybrać świetlówki energooszczędne znanego producenta, który zawsze dba o jakość swoich wyrobów.  

I taka wiedza jest wystarczająca, aby wybrać odpowiednie świetlówki energooszczędne do wszystkich pomieszczeń w domu.

Asia  

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *