W naszych łazienkach coraz częściej panuje minimalizm. Dlatego coraz częściej decydujemy się na prysznic bez kabiny. Jest to rozwiązanie wygodne i estetyczne.
O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na prysznic bez brodzika, zasłony czy kabiny?
Jakość płytek po prysznicem
Wybierając minimalistyczną wersję miejsca prysznicowego, czyli przestrzeni wyłożonej jedynie płytkami, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór kafelków na podłogę. Muszą one być antypoślizgowe. Oczywiście możemy podłogę wyłożyć matą chroniącą przed utratą równowagi na mokrej powierzchni, jednak zaburzy ona efekt wizualny, który chcemy uzyskać – czyli przestrzennej czystości i prostoty formy. Pod posadzką musi znaleźć się izolacja przeciwwilgociowa. Gres i ceramiczne płytki doskonale sprawdzą się zarówno na podłodze, jak i na ścianach prysznica (kładziemy je do wysokości możliwego zamoczenia). Wilgotne środowisko nie jest w stanie naruszyć powierzchni kafelków o małej nasiąkliwości. Płytki o nierównych powierzchniach nie powinny mieć bardzo głębokich bruzd, aby nie gromadziła się w nich woda.
Spoiny nowej generacji
Konieczne jest użycie odpowiedniej fugi, najlepiej, by była ona elastyczna, hydrofobowa (nienasiąkliwa), odporna na grzyby, pleśń, zabrudzenia i działanie silnych detergentów. Te same parametry powinien mieć silikon, którego możemy użyć do uszczelnienia wybranych fragmentów miejsca przeznaczonego na prysznic. Wybór odpowiedniego produktu do spoinowania jest niezwykle ważny, gdyż w tych miejscach najdłużej zatrzymuje się woda.
Odprowadzenie wody
Istotą dobrego odprowadzenia wody pod prysznicem jest odpowiednie wyprowadzenie spadków posadzki (spadek powinien być minimum 1%, czyli 1 cm na 1 m wokół odpływu). W zależności od umiejscowienia odpływu – czy jest on na środku, w rogu czy pod ścianą – w jego stronę muszą być pochylone płytki. Efektownie wygląda odprowadzenie liniowe, które zbiera w rynnie poniżej poziomu płytek spływającą wodę, nawet na całej szerokości przestrzeni prysznica.
Prysznic – prywatny deszcz
Modne obecnie stało się instalowanie deszczownicy łazienkowej – daje ona miłe doznania relaksacyjne dzięki szerokiemu natryskowi rozpraszającemu wodę spod sufitu, imitującemu deszcz. Minusem jest jej montaż na stałe – można jedynie zmieniać kąt natrysku. Prysznic z wężykiem i słuchawką umożliwia kąpiel bez konieczności moczenia głowy lub daje szansę na spłukanie przestrzeni prysznica podczas sprzątania. Aby mieć komfort korzystania z obu funkcji, można zdecydować się na deszczownicę z dodatkowym, klasycznym prysznicem naściennym.
Miejsce na prysznic
W wąskiej łazience miejsce na prysznic może być wyznaczone przez pokryte płytkami trzy ściany w głębi pomieszczenia. W innym układzie można je wydzielić. Dobrym rozwiązaniem będzie szklana szyba lub ścianka z luksferów odseparowująca fragment łazienki. Ograniczą one rozpryskiwanie wody i jednocześnie pozwolą na przenikanie światła.
Łatwy serwis
Posadzkę pod prysznicem łatwo osuszyć, korzystając z gumowej ściągaczki na kiju. Aby uniknąć zalania pomieszczenia, należy często oczyszczać kratkę odpływu. Dzięki jednopoziomowej posadzce mycie podłogi w całej łazience jest łatwe i szybkie. Jeśli reszta sprzętów jest podwieszana, sprzątanie nie sprawia żadnych trudności. Dodatkowym sposobem ułatwiającym odprowadzenie wilgoci z podłogi jest wybór ogrzewania podłogowego, którego zalety właśnie w łazience są najbardziej doceniane przez domowników.
AHA