Płytki ceramiczne czy kamienne to ze względów użytkowych idealny materiał na ściany łazienek. Coraz częściej nie układamy ich na całych ścianach, lecz jedynie na ich fragmentach.
Chociaż bardzo często spotykamy się z łazienkami, których wszystkie ściany są pokryte płytkami ceramicznymi – często aż do sufitu, to takie wykończenie ścian tego pomieszczenia jest nie tylko nudne, ale też drogie – koszt zakupu płytek, chemii służącej do ich ułożenia oraz koszty wykonawcze nie są niskie. Głównym zadaniem płytek jest ochrona ścian łazienki przed działaniem wilgoci. Wystarczy więc, jeśli zdecydujemy się na ich ułożenie tylko w strefach mokrych łazienki. To właśnie one mogą być również wyznacznikiem wysokości, na jakiej zostaną zaplanowane.
Płytki w strefie prysznicowej
Jeśli w łazience planujemy montaż brodzika, to wysokość do jakiej płytki powinny chronić jego strefę powinna wyznaczać wysokość baterii prysznicowej oraz deszczownicy – zazwyczaj główka prysznicowa jest sytuowana na wysokości ok. 2 m nad posadzką brodzika. Jednak najczęściej brodzik zamykają ścianki kabiny prysznicowej, w takim przypadku to jej wysokość jest punktem odniesienia – wtedy najczęściej układanie płytek kończy się na wysokości, którą otrzymamy sumując wysokość kabiny oraz tej, na jakiej sytuuje się górna krawędź brodzika, a te mogą być zarówno zlicowane z posadzką, jak i dość wysokie – niektóre mają nawet ponad 30 cm wysokości. Na takiej wysokości można ułożyć płytki w całej łazience albo też ograniczyć ich układanie jedynie do strefy prysznica. Jeśli w łazience nie ma brodzika, to gdzie będą kończyły się płytki określa wanna – wówczas planuje się zakończenie ich układania przeważnie na wysokości ok. 180 cm nad podłogą, chociaż coraz częściej granica płytek przebiega znacznie niżej, np. na wysokości ok. 120 cm od okładziny posadzkowej.
Płytki w strefie umywalki
Innym punktem odniesienia wysokości, na jakiej będą ułożone płytki w łazience może być strefa umywalki. Zazwyczaj, by płytki skutecznie chroniły ten aneks przed zachlapaniem, powinny być ułożone do wysokości 120 cm nad posadzką. Można w ten sposób wykończyć tylko strefę umywalki lub też zaplanować płytki na takiej wysokości, gdy zdecydowaliśmy się na obudowę stelaża do podwieszanego sedesu, a także w całej łazience. Pas płytek zakończony na tej wysokości na wszystkich ścianach będzie budził skojarzenia z lamperią. Jeśli w łazience jest także zaprojektowany brodzik, nie będzie przeszkadzało, gdy wysokość płytek wokół niego będzie inna. Można wręcz wtedy wyróżnić tę strefę innym kolorem, wzorem czy wymiarami płytek, a nawet innym materiałem, który będzie powtórzony np. na podłodze, blacie lub innych fragmentach ścian łazienki. Różnica wysokości i materiałów zdynamizuje aranżację, może też optycznie powiększyć wnętrze.
Płytki do wysokości okna, drzwi, półek
Decyzja o tym, na jakiej wysokości zakończyć układanie płytek może być także podjęta w oparciu o inne elementy wyposażenia czy wykończenia łazienki. Znalezienie odpowiedniego punktu odniesienia zawsze będzie elementem porządkującym aranżację. Bardzo często ułożenie płytek wyznacza wysokość drzwi. Ich górna krawędź może być też zakończona w połowie wysokości okien czy w jednej czwartej wysokości lustra nad umywalką. Ciekawą sytuację mamy także na poddaszu – w tej przestrzeni wysokość płytek określa np. wysokość ścianki kolankowej czy też dolna krawędź okna dachowego lub ściany ograniczonej skosami.
autor tekstu: Ania
zdjęcia: materiały prasowe, K. Jankowska, AdobeStock