M jak Mrówka

Pies w domu a ładne wnętrze – jak to połączyć

Pies w domu a ładne wnętrze – jak to połączyć

Czworonogi przynoszą zazwyczaj ogromną radość ich właścicielom – to główny powód, dla których stają się naszymi domownikami. Niestety, najczęściej musimy pogodzić się ze stałymi uciążliwościami wynikającymi z ich obecności i nierzadko dużymi stratami w domowym wyposażeniu.

Gdy spacerowałam z naszym szczeniakiem rasy Golden Retriever na patio naszego osiedla, wielokrotnie zdarzyło mi się, że zaczepił mnie któryś z sąsiadów z zapytaniem o pieska. Najczęstszym pytaniem wcale nie było „Ile kosztuje utrzymanie psa” ani „Ile czasu wymaga”, tylko „Czy dużo sierści zostawia pies w domu ?” „Czy gryzie meble?” oraz „Co z podłogą, gdy nasiusia?”. Zrozumiałam wtedy, że to są właśnie pytania i wątpliwości, które zadają sobie najczęściej ludzie, zanim zdecydują się na zakup lub adopcję czworonoga.

Rasa dopasowana do potrzeb

Nie od dziś wiadomo, że względy mieszkaniowe decydują często o wyborze rasy. Psy długowłose z grubym podszerstkiem nie są wybierane przez osoby, które chcą mieć czystą podłogę i kanapę bez sierści, a najbardziej charakterne rasy lubiące demolować dom podczas nieobecności właścicieli raczej nie są wybierane przez osoby, które nie mogą lub nie chcą wydawać wszystkich oszczędności na ciągłe renowacje. Kwestia możliwości utrzymania w czystości mieszkania może nie jest kluczowa, ale na pewno jest istotna dla wielu potencjalnych właścicieli psów. Wiadomo, że najtrudniejszą próbą naszej cierpliwości jest etap, kiedy nasz pies jest szczeniakiem. To właśnie wtedy znajdujemy pogryzione buty i krzesła, ogryzioną nogę od ulubionego stołu, rozprutą kanapę, nie wspominając o psich potrzebach załatwianych na podłogę. Jeśli decydujemy się na wychowanie pieska „od szczeniaka”, warto się na ten etap przygotować nie tylko pod kątem żywienia i leczenia pieska, ale również pod kątem zabezpieczenia naszego mieszkania.

Pies w domu a ładne wnętrze – jak to połączyć
fot. K. Jankowska

Gryzienie

Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie mebli przed gryzącym wszystko szczeniakiem. Obecnie na rynku dostępne są różne preparaty odstraszające smakiem lub zapachem, którymi możemy potraktować drewniane meble, nogi od krzeseł i drzwi. Dobrym pomysłem jest również oklejenie narażonych na gryzienie części specjalną folią ochronną. Ten zabieg sprawi, że gryzienie nie będzie atrakcyjne – ząbki zamiast wbijać się w miękkie drewno będą ślizgać się po powierzchni. Polecam to rozwiązanie wszystkim tym, którzy mają mroczki przed oczami na myśl o tym, że ich ulubiony drewniany stół mógłby paść ofiarą psich zębów. Uwaga, pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy powierzchnia lub specyfik którego użyjemy jest dla szczeniaka bezpieczny!

Pies w domu a ładne wnętrze – jak to połączyć
fot. Adobe

Klatka kennelowa

Innym pomysłem jest wprowadzenie do mieszkania klatki kennelowej i nauka psa, że jest to jego bezpieczne miejsce. Część osób kojarzy słowo „klatka” z udręką, jednak dla psa jest to rozwiązanie zapewniające poczucie bezpieczeństwa i azyl, a odpowiednio wprowadzone może zdziałać cuda i bardzo pomóc w wychowaniu młodego pupila. Odpowiednia klatka może zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa, a nam pomóc ochronić nasze mieszkanie przed rozemocjonowanym szalejącym szczeniakiem.

Nauka czystości

Niestety, nauka czystości zajmuje chwilę czasu i podejmując się wzięcia szczeniaka, należy się z tym liczyć. Warto jednak pamiętać, że mocz i psie odchody to substancje, które mogą pozostawić trwałe zniszczenia – wsiąknąć w drewno, dywan czy kanapę i być bardzo trudne, a często nawet niemożliwe do wyczyszczenia. Przede wszystkich chrońmy obszary, które w żadnym przypadku nie mogą zostać zabrudzone. Istotne również jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni – szczególnie warto to zrobić w przypadku drewnianej podłogi.

Poza odpowednim zabezpieczeniem, które jest kluczowe, największym sprzymierzeńcem naszej podłogi jest czas – gdy szczeniakowi zdarzy się wpadka, powinniśmy natychmiast posprzątać. Ograniczy to możliwość wchłonięcia płynu w tkaninę lub drewno. Warto przygotować sobie kilka przeznaczonych specjalnie do tego celu ściereczek o różnej fakturze oraz odpowiednie płyny. Wybierajmy takie, które będą dostosowane do powierzchni oraz będą działały antybakteryjnie. Ściereczki powinniśmy stosunkowo często wymieniać – nie jest to duży koszt, a ten okres w życiu psa jest krótki, więc nie będzie to dla nas duże wyzwanie, a może pomóc w utrzymaniu podłogi w odpowiednim stanie.

Urządzanie wnętrza – co należy wziąć pod uwagę

Urządzając mieszkanie czy dom, często wiemy już, czy w naszej rodzinie znajdzie się pies. Warto więc pod tym kątem zaplanować pewne elementy wykończenia. Gdy decydujemy się na dużego psa, który lubi polegiwać na ziemi, pamiętajmy, że dywany i białe ściany nie będą łatwe w utrzymaniu. Warto wybrać na ścianę odpowiedni rodzaj farby, z którego można zmyć zabrudzenia po błotnym spacerze. Innym rozwiązaniem jest ułożenie kafli w strategicznie wyeksponowanych miejscach – z płytek ceramicznych łatwiej nam będzie zmyć ciemne plamy, który zostawi nasz pies po tym, jak przytuli się do ściany. Jeżeli planujemy pozwalać psu przebywać na kanapie, również warto się na to przygotować. Trudne, a wręcz niemożliwe może okazać się utrzymanie w czystości jasnej kanapy, dlatego lepiej wybrać ciemniejszy kolor tapicerki lub wzory, na których nie widać zabrudzeń. Innym pomysłem jest wybór modelu kanapy, który umożliwia zmianę obicia i upranie go w pralce. Polecanym, nieco droższym rozwiązaniem jest wybór skórzanej kanapy – z takiej powierzchni znacznie łatwiej pozbyć się sierści niż z materiałowych, a zabrudzenia również tak łatwo do niej nie przylegają. Z prostszych rozwiązań, które możemy wdrożyć natychmiast jest zakup dodatkowego przykrycia na kanapę w ciemnym kolorze. W przypadku niespodziewanej wizyty gości możemy je szybko zdjąć razem z toną sierści i piachu. Warto również zwrócić uwagę na rośliny doniczkowe. Jeśli nasz pies wyraża zainteresowanie polowaniem na kwiatki, lepiej będzie postawić rośliny poza jego zasięgiem. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie gdy mamy dużego psa. Pamiętajmy również, że rośliny – zarówno zielone doniczkowe, jak i kwiaty cięte – mają różne właściwości i wiele z nich może się okazać trujących dla naszego pupila. Zanim postawimy jakąkolwiek roślinę w zasięgu psiego pyska, sprawdźmy, czy na pewno nie stanowi ona dla niego zagrożenia.

Pies w domu a czystość na co dzień

Jeśli decydujemy się na psa długowłosego lub z podszerstkiem, pamiętajmy o tym, że sierść gubi przez cały rok. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad odpowiednim sprzętem sprzątającym, gdyż potrzeba odkurzania może pojawić się nawet kilka razy dziennie. Polecanym rozwiązaniem są odkurzacze ręczne, które z łatwością możemy wziąć do ręki, bez konieczności wyciągania wielkiego odkurzacza ze schowka. Innym, bardzo pomocnym rozwiązaniem może być robot odkurzający. Możemy wtedy sami zaprogramować jak często się włącza i będzie on odkurzał bez naszego udziału. Jedyny nasz wysiłek to opróżnienie zbiornika raz na jakiś czas. Przy inwestycji w robota odkurzającego warto zastanowić się od razu nad funkcją mopowania – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie przy psie, który dużo śpi na podłodze i wnosi dużo błota. Pomoże nam to niewątpliwie w utrzymaniu czystości i higieny na co dzień, pomimo posiadania brudnego czworonoga. Innym pomysłem jest inwestycja w mopa elektrycznego – każdy pies, nawet mały i krótkowłosy, wnosi do domu wiele pyłu i piachu, który następnie osadza się na różnych powierzchniach. Regularne dbanie o czystość nie tylko poprawi nasz komfort i samopoczucie, ale również pomoże w utrzymaniu dłużej naszego mieszkania w dobrym stanie.

autor tekstu: Kasia
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *