M jak Mrówka

Pierwiosnki – wysłannicy z kwiatami

W cieplejsze marcowe dni na rabatach, w miejscach lekko zacienionych, pod drzewami, ale i słonecznych zakwitają pierwiosnki (Primula).

W kalendarzu fenologicznym zajmują pozycją czołowego wysłannika tej najbardziej wyczekanej pory roku. Nazwa Primula (prima znaczy pierwsza) do czegoś przecież zobowiązuje. 

Jednego dnia wychodzimy do ogrodu i nic, pusto. Na rozetę liściową nie zwracamy uwagi, bo często jej nie ma (jak u pierwiosnka pruhonickiego czy ząbkowanego ) lub jest jeszcze niewielka (jak u pierwiosnka  bezłodygowego). A następnego dnia cud, pojawiają się kwiaty. Pierwsze zakwitają pierwiosnki wyniosłe (P. elatior), pruhonickie (P. xpruhoniciana), ząbkowane (P. denticulata) i inne, trochę mniej popularne (gruzińskie, różowe, lekarskie). Pierwiosnek dezłodygowy (P. vulgaris) zakwita miesiąc później, ale jeśli komuś zależy, by kwitł już w marcu, może… kupić w kwiaciarni roślinę w doniczce i wysadzić ją w ogrodzie. Taki eksperyment może się udać, jeśli roślina była zahartowana i nie przebywała za długo w cieple. Pokusa jest duża, bo pierwiosnki doniczkowe (pochodzące głównie od pierwiosnka bezłodygowego, a także wyniosłego) mają wyjątkowo atrakcyjne kolory kwiatów. I czasami wytrzymują mroźne zimy. Jednak co własna roślina to własna.

fot. Marek Zakrzewski

Pierwiosnki nie są trudne w uprawie, więc jeśli zapewnimy im stale umiarkowanie wilgotne podłoże, raczej żyzne, może nawet gliniaste, wczesną wiosną ożywią rabatę jak żaden inny gatunek.

Dobrą wiadomością jest to, że łatwo się je rozmnaża z nasion i przez podział. Pierwiosnki same też chętnie się rozprzestrzeniają, wystarczy więc poczekać.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *