Jesień to dobry okres, by posadzić w naszym ogrodzie orzech włoski. To drzewo, które daje same korzyści – jego owoce są nie tylko smaczne i odżywcze, ale też niezastąpione w profilaktyce wielu chorób. Jednak, by je zbierać, trzeba zapewnić drzewu odpowiednie warunki.
Owoce orzecha włoskiego to jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów, białka, błonnika oraz witamin. Spożywanie kilku sztuk dziennie sprawia, że orzechy włoskie zapobiegają także rozwojowi chorób serca, kamicy żółciowej, a także niektórych nowotworów. To majestatyczne drzewo o rozłożystej koronie może być również prawdziwą ozdobą ogrodu. Rozłożysta korona i obfite ulistnienie zapewni nam cień w upalne lato. Ze względu na swoje rozmiary i pochodzenie orzech nie będzie się rozwijał dobrze w każdym miejscu.
Gdzie posadzić orzech włoski?
Orzech włoski cieszy się długowiecznością, może żyć nawet ponad 200 lat, ma korzeń palowy i nie lubi przesadzania, z tych względów z rozwagą wybierzmy dla niego odpowiednie miejsce. Należy do dość dużych drzew, na jego posadzenie powinni się więc zdecydować posiadacze stosunkowo dużych ogrodów. W mniejszych sprawdzą się jedynie takie odmiany, jak np. Albi albo Targo. Pamiętajmy także, by wybrać miejsce odpowiednio oddalone od granic posesji, w innym przypadku z owoców orzecha będą korzystać w dużym stopniu także sąsiedzi i przechodnie. Posadźmy go także w pewnym oddaleniu od domu, tak by po latach jego konary nie zacieniały okien, a spadające liście nie zanieczyszczały rynien. Nadmiernie rozrośnięte gałęzie można wiosną przycinać. To drzewo pochodzi z południa, dlatego warto zapewnić mu słoneczne i zaciszne stanowisko. Jego uprawa w najchłodniejszych rejonach kraju także może skończyć się niepowodzeniem – orzech włoski jest wrażliwy na przymrozki.
Podłoże odpowiednie dla orzecha włoskiego
Orzech włoski będzie się najlepiej rozwijał na glebach ciepłych, żyznych, głęboko uprawionych, bogatych w próchnicę i wapń. Warto zapewnić mu podłoże o pH obojętnym lub zasadowym. Natomiast źle będzie się czuł w ziemi jałowej, ciężkiej i zbyt mokrej. Dlatego przed posadzeniem orzecha ziemię należy solidnie przekopać, odchwaścić, zasilić kompostem. Jeśli podłoże jest kwaśne, należy je odkwasić, na przykład wapnując. Posadzoną jesienią roślinę koniecznie zabezpieczmy agrowłókniną.
Ania