To propozycja innego zaprezentowania roślin doniczkowych w miłej dla oka, barwnej kompozycji – ogród w wazonie. Każdy, własnym sumptem może wykonać go bez problemów. Podpowiadamy jak.
Co należy przygotować do wykonania ogrodu w wazonie:
- duży, najlepiej cylindryczny, szklany wazon – najwygodniej rozszerzający się ku górze,
- podłoże do roślin doniczkowych,
- drobny żwir ogrodowy lub akwarystyczny,
- dekoracyjny grys lub żwir (najlepiej kolorowy),
- węgiel aktywny (węgiel do filtrów wody),
- rośliny doniczkowe o podobnych preferencjach (najlepiej nie wymagające dużej stałej wilgotności i nie rozrastające się nadmiernie np. sukulenty),
- gotowy mech dekoracyjny (np. mech poduszkowy okrągły, mech chrobotek itp.).
Wykonanie ogrodu w szklanym wazonie
Przystępując do wykonania dekoracyjnego, wazonu warto przygotować sobie wygodne stanowisko. Duży stół będzie, jak najbardziej odpowiednim miejscem. Mając wszystkie elementy naszej kompozycji, dobrze jest jeszcze uzbroić się w przybory, które pomogą nam zachować czystość wazonu i dokonywać delikatnych korekt w układzie poszczególnych warstw. Przyda się tu niewielka łopatka ogrodnicza lub duża łyżka, pęseta kuchenna, spryskiwacz ogrodowy z wodą oraz płatki/waciki kosmetyczne.
Do czystego wazonu precyzyjnie, tak by nie brudzić ścianek wsypujemy żwir ogrodowy. Będzie on estetycznym wykończeniem dna, a jednocześnie zapewni drenaż, aby woda nie zalegała w podłożu. Na żwir wsypujemy ostrożnie podłoże do roślin doniczkowych, niewielką warstwę, a na nią warstwę węgla aktywnego. Jego rola jest ważna, ponieważ hamuje rozwój bakterii gnilnych i grzybów, co sprawia, że na podłożu nie pojawiają się brzydkie wykwity, a fragmenty roślinne nie gniją.
Na warstwę węgla dajemy kolejną warstwę podłoża, w której będziemy sadzić rośliny. Warto na tym etapie usypać kaskadę, tak aby nasz ogród dawał wrażenie nierównomiernego ukształtowania. W podłożu sadzimy rośliny, delikatnie, najlepiej przy pomocy pęsety. Jednocześnie po każdym działaniu warto za pomocą wacików przecierać ścianki wazonu, aby do końca pozostawały czyste i przejrzyste. Skrapiamy rośliny i delikatnie podlewamy. Ponownie przecieramy ścianki.
Teraz pozostaje nam najprzyjemniejszy etap, czyli wykończenie dekoracyjne. Przestrzenie pomiędzy roślinami wygodnie jest wypełnić ozdobnym mchem. Na potrzeby ogrodów szklanych i wielu innych dekoracji roślinnych producenci oferują gotowy mech dekoracyjny (dostępny w internecie). Jest to specjalnie wypreparowany mech stabilizowany, barwiony, nie ulega on więc wysychaniu ani nie więdnie. Jest to mech naturalny, ale odpowiednio zaimpregnowany, tak by prezentował się okazale bez dodatkowej pielęgnacji. Wystarczy, aby tak jak pozostałe rośliny w szklanym wazonie miał dostęp powietrza i minimalną wilgotność.
Pozostałe przestrzenie, szczególnie te widoczne przy ściankach, wykańczamy dekoracyjnym, kolorowym żwirem. Można tu zastosować dowolne zestawy, spójne kolorystycznie lub kontrastowe. Warto dobierać tonacje do walorów barwnych samych roślin. Kompozycje roślinną można dodatkowo wzbogacić o ozdobę ceramiczną, efektowny kamień, gałąź, muszlę czy dekoracyjną korę.
autor: Dominika
zdjęcia: ASK