Zadaniem balustrady jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów. Równie ważna jest jej funkcja dekoracyjna. Do szczególnie modnych i efektownych rozwiązań należą balustrady wykonane ze szkła.
Szklana balustrada tworzy elegancką i szlachetną oprawę schodów. Wpływa także na odbiór przestrzeni – może sprawić, że schody choć wtopią się w tło, to ona, mimo że przezroczysta zostanie zauważona. Tak jest i w tym domu.
Nie tylko funkcja komunikacyjna
Schody rzadko planuje się obecnie w zamkniętej klatce schodowej, najczęściej są projektowane w otwartej strefie dziennej, w domu Kasi i Bogdana zastosowano rozwiązanie pośrednie i umieszczono je w przestrzeni półotwartej. Ich bieg prowadzony jest w zamkniętej klatce, a co pół kondygnacji otwierają wejście do jakiegoś pomieszczenia. Takie rozwiązanie wymagało szczególnego doboru materiału na balustradę. Wybór padł na szkło. To materiał bardzo szlachetny, modny, a przy tym otwierający przestrzeń, co w tym przypadku odegrało niebagatelną rolę.
Estetyczne walory szkła
Balustrady szklane należą dzisiaj do najchętniej stosowanych. Sprawią, że stylowe wnętrza będą prezentować się ciekawie w zestawieniu z prostą i nowoczesną balustradą wykonaną z tego materiału. To również doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy schodom dodać lekkości, np. tym, których stopnie wykończono kamieniem lub tak jak w domu Kasi i Bogdana drewnem egzotycznym (merbau), którego miodowobrązowa barwa może nieco przytłaczać. Inwestorzy wybierają je również często, gdy wnętrze jest niezbyt duże i chcemy je optycznie powiększyć. To również był argument dla naszych gospodarzy. Balustrada wypełniona szkłem może pozostać prawie niezauważalna. Rozwiązanie to nie zaciemnia wnętrza i nie zmniejsza optycznie pomieszczeń. Szkło stwarza bogate możliwości aranżacyjne, chociaż najbardziej kojarzy się jako dopełnienie schodów we wnętrzu nowoczesnym.
Materiał na balustradę
Szkło użyte na balustradę to szkło bezpieczne, czyli hartowane, które jest kilkakrotnie bardziej wytrzymałe na pęknięcia niż zwykłe szkło tej samej grubości. Powstaje ono w wyniku hartowania, czyli poddawania go ogrzewaniu i gwałtownemu schładzaniu. Po uderzeniu takie szkło pozostaje nienaruszone lub w najgorszym przypadku pęka albo rozsypuje się na drobne, nieostre kawałki. Takie same warunki spełnia szkło bezpieczne warstwowe. Szkło stosowane na balustrady może być przezroczyste lub matowe, przyciemniane, rowkowane, z nadrukiem, a także kolorowe. Nasi gospodarze zastosowali duże przezroczyste przeszklenia o znacznym stopniu przepuszczalności światła.
Ania W.