Mogą być dopełnieniem wielu aranżacji okiennych – nie tylko tych klasycznych. Jakie są rodzaje lambrekinów? Kiedy warto zastosować lambrekin?
Lambrekin to rodzaj krótkiej zasłonki z różnych materiałów lub dekoracyjnie zawieszony u góry okna pas tkaniny, najczęściej zasłaniający karnisz oraz górną część właściwych osłon okiennych. Lambrekiny mogą być wyszukane: bogato zdobione, drapowane w skomplikowane formy lub wręcz przeciwnie – proste i delikatne wykonane z lekkiej tkaniny. Lambrekin doskonale się sprawdzi we wnętrzach, w których rozmiary okna zaburzają proporcje pomieszczenia. Ten rodzaj dopełnienia aranżacji okiennej może być pomocny na przykład wtedy, gdy zależy nam na optycznym obniżeniu wysokości wnęki okiennej.
Rodzaje lambrekinów
Najczęściej wykonuje się lambrekiny z marszczonych lub ułożonych w fałdy tkanin, określa się je jako lambrekiny miękko drapowane. Do bardzo ozdobnych można zaliczyć lambrekiny typu svagi, które układają się w miękkie lejące fale. Z miękkich tkanin wykonuje się również perekidy, to uproszczona forma lambrekinu, którą tworzy przewieszona przez karnisz dobrze układający się dość lekki materiał. Perekidy są najczęściej asymetryczne. Jeśli zależy nam na ukryciu karnisza, warto zastosować lambrekin sztywny, czyli bando, wycięty np. z płyt drewnopochodnych lub usztywnionej tektury.
Aranżacje klasyczne z lambrekinem
Najczęściej tego rodzaju dekoracje okien są projektowane w przypadku wnętrz urządzanych w jednym ze stylów historycznych: klasycznym lub dworkowym. Doskonale sprawdzi się również w aranżacjach eklektycznych czy romantycznych. W takich aranżacjach przeważają lambrekiny miękko drapowane i mocowane choćby przy użyciu żabek umieszczonych na karniszu. Wykonuje się je zarówno z tkanin użytych na zasłony, jak i materiałów w kontrastowych lub dopełniających barwach i wzorach. Tkaninę można układać na różne sposoby – najczęściej jest ona zawieszona półkolem nad oknem, a po bokach tworzy zwisające „ogony”. W typowo klasycyzujących aranżacjach lambrekin może się również składać z kilku elementów – głównej, centralnej draperii oraz mniejszych usytuowanych po bokach. Do tego typu lambrekinów często dodaje się ozdobne lamówki, frędzle, chwosty. W aranżacjach klasycznych stosuje się także lambrekiny sztywne. Z łatwością można im nadać wyszukany kształt i obkleić tkaniną zasłonową.
Lambrekiny nowoczesne
Chociaż lambrekiny kojarzą się ze stylizacjami historycznymi, to jednak z powodzeniem można je stosować także we wnętrzach urządzonych prostymi, nowoczesnymi meblami. Wówczas także forma lambrekinu jest uproszczona i najczęściej ma formę krótkiej, marszczonej zasłonki doszytej do zasłon głównych. Sprawdzą się również proste draperie wykonane z pojedynczego długiego kawałka tkaniny, który przewieszony przez karnisz utworzy tzw. fałszywy lambrekin oraz dwie zawsze rozsunięte zasłony. Zadaniem tego rodzaju osłon okiennych jest ocieplenie wizerunku nowoczesnej, nieco surowej stylizacji.
Ania