Dziś temat z kluczem:) Zaproponuję wam kilka ich modeli, które warto mieć w domu, ale szczególnie w garażu. Klucze przydadzą się bowiem głównie przy naprawach auta, motocykla, roweru. W pracach budowlanych potrzebne bywają najczęściej podczas montowania konstrukcji drewnianych.
To nie śrubokręty są stosowane do śrub, a właśnie klucze. Dobry klucz dotrze nawet do nakrętek ukrytych w zakamarkach maszynerii i poradzi sobie ze śrubami zapieczonymi, przyrdzewiałymi lub wyrobionymi od częstego przykręcania i odkręcania.
Jeśli macie w zamiarze zakup klucza, to polecam od razu nabyć cały zestaw, tak aby żaden rozmiar nakrętki was nie zaskoczył. Jeśli jesteśmy przy zestawach, to kupcie od razu trzy – zestaw kluczy płaskich, oczkowych i nasadowych – będziecie wówczas gotowi na spotkanie z wszelkimi śrubami, w różnych miejscach.
Klucze płaskie
Klucze płaskie są najczęściej dwustronne. Rozstaw szczęk z jednej strony jest inny od tego z drugiej. Rozmiar zawsze widnieje na rękojeści klucza. Ciekawą propozycją są klucze z jednej strony płaskie, a z drugiej oczkowe – oba tego samego rozmiaru. Dobrej jakości klucze płaskie to klucze kute i pokrywane powłoką chromowo-metalową lub też wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Ja sugeruję zakup kluczy wykonanych w technologii MaxiDrive Plus. Budowa ich szczęk zapewnia 400% większą płaszczyznę styku z nakrętką lub łbem śruby. Utrudnia to ześlizgnięcie się klucza i nie grozi zniszczeniem śruby.
Klucze oczkowe
Klucze oczkowe zamiast szczęk mają obręcze. Lepiej się nimi pracuje, bo nie zsuwają się z nakrętki. Przydają się jednak tylko do tych śrub, do których jest wygodny dostęp. Polecam takie klucze oczkowe, które są odgięte pod kątem 75o w stosunku do rękojeści. Łatwiej się nimi manewruje, gdy śruba jest w jakimś zagłębieniu. Podobnie jak płaskie – oczkowe także są też dwustronne. Pojedyncze klucze oczkowe to często modele z tak zwaną grzechotką. Mają pokrętło z mechanizmem zapadkowym. Można je wtedy ustawić tak, żeby klucz wykonywał ruch wyłącznie w jedną stronę (tylko przykręcanie lub tylko odkręcanie). Podczas cofania rękojeści następuje tak zwany ruch jałowy, „oczko” pozostaje nieruchome, a przekręca się jedynie uchwyt z jego obejmą. To umożliwia wykonywanie krótkich ruchów, bez zdejmowania klucza ze śruby.
Klucze nasadowe
Klucze nasadowe przydatne do odkręcania śrub od strony ich łba, natomiast nie poradzą sobie z nakrętkami, jeśli te są daleko nakręcone na gwintowany trzpień. W zestawie jest jeden klucz i komplet wymiennych nasadek, które się do niego podczepia. Trzpień klucza ma z boku kulkę umieszczoną w gnieździe ze sprężyną. W momencie połączenia nasadki z trzpieniem następuje zatrzaśnięcie kulki w otworze znajdującym się w nasadce. Zapewnia to bezpieczne i mocne połączenie obu elementów.
Nasadki produkowane są z wytrzymałej stali molibdenowej, wanadowej lub chromowo-wanadowej. Warto kupić zestaw, w którym jest klucz z grzechotką. Szukajcie zestawu przystosowanego do śrub z łbami dwunastokątnymi – bo z powodzeniem można nimi także odkręcać tradycyjne, sześciokątne, a więc zestaw będzie bardziej wszechstronny. Choć uprzedzam – do mocno przykręconych i przyrdzewiałych śrub lepsze są klucze sześciokątne. Polecenia godne są nasadki, wewnątrz których ścianki nie są proste tylko trochę zaokrąglone. Nie będą one ścinać krawędzi łbów i nakrętek, a ponadto łatwiej się nimi odkręca śruby mocno dokręcone lub zapieczone. Co więcej, taka konstrukcja umożliwia wygodne odkręcanie także takich śrub, które mają już pościnane kanty od częstego przykręcania i odkręcania.
Komplet kluczy nasadowych zawiera także sztywną nasadkę przedłużającą (czasem też elastyczną), dzięki której łatwo jest dostać się do śrub głęboko ukrytych. Są w nim, oprócz nasadek, także różnego typu i rozmiaru bity do wkrętów, rozszerzające znaczenie możliwości klucza.
Można też kupić pojedyncze egzemplarze kluczy nasadowych, które stanowią jedną całość z nasadką. Nasadka jest wtedy niewymienna. To na przykład nieskomplikowane, monolitycznej budowy klucze o kształcie fajki, idealne sprawdzające się podczas wymiany koła w samochodzie.
Monolityczną budowę mają też klucze krzyżowe. Na każdym z czterech ramion takiego krzyżaka znajduje się nasadka innego rozmiaru.
Specyficznym rodzajem kluczy nasadowych są klucze dynamometryczne. Mają mechanizmem nastawiania wybranego, maksymalnego momentu obrotowego. To ważna sprawa, gdy trzeba coś dokręcić z konkretnie ustaloną siłą. Gdybyśmy zadziałali większą, mechanizm zareaguje i klucz się zacznie przekręcać nie poruszając nasadką.
Jeśli mogę coś jeszcze doradzić to polecam klucze, których nasadka jest połączona z rękojeścią za pośrednictwem przegubu krzyżakowego – tzw. przegub Cardana. Wtedy da się odkręcać i dokręcać śruby trzymając klucz pod dowolnym, najwygodniejszym dla nas kątem. Do niektórych zestawów dołączana jest przejściówka przegubowa i można ją podczepić do zwykłego klucza, aby uzyskać taki efekt.
Jeśli dużo dłubiecie przy urządzeniach elektrycznych – kupcie specjalny zestaw kluczy dla elektryków. Mają one izolowane rękojeści, zabezpieczające przed napięciem do 1000 V.
Marcin