Klejenie tapety na tapetę nie jest najlepszym pomysłem i fachowcy go odradzają, ale czasami nową okładzinę można położyć bez usuwania starej. W jakich sytuacjach nie musimy zrywać tapety? Jak położyć nową tapetę?
Najważniejszą kwestią jest to, jakiego typu jest stara tapeta. Jeśli jest to tapeta papierowa, tapetowanie na tapetę jest możliwe, w przeciwnych przypadkach najlepiej zedrzeć materiał użyty do dekoracji ścian. Dlaczego? Stosowane kiedyś powszechnie tapety winylowe najczęściej są gładkie (a klej wymaga porowatej powierzchni), istnieje więc ryzyko, że nowa tapeta odpadnie od ściany. Ponadto do ich przyklejenia używano już współczesnych klejów, które po namoczeniu mogą rozmięknąć, co będzie skutkowało odklejeniem się obu tapet. Natomiast tapety papierowe mają bardziej chropowatą strukturę, a do ich klejenia wykorzystywano zazwyczaj klej odporny na wilgoć. To dlatego w tym przypadku klejenie tapety na starą tapetę jest możliwe. A jak rozpoznać z jakim typem tapety mamy do czynienia? Wystarczy mokrą szmatką lub gąbką przetrzeć niewielki fragment. Jeśli po chwili pojawi się wilgotna plama – czyli materiał chłonie wodę – to na ścianie ułożono tapetę papierową, a gdy nie będzie widać żadnego śladu, ewentualnie niewielkie krople wody, to tapetę winylową.
Klejenie tapety na starą tapetę – prace przygotowawcze
Oczywiście nową tapetę możemy położyć na okładzinę dobrze trzymającą się podłoża – gdy z łatwością odspaja się od ściany, lepiej nie ryzykować i zerwać starą okładzinę. Nie oszukujmy się, położona dawno temu tapeta nie jest w idealnym stanie, dlatego musimy naprawić niedoskonałości – odklejone od ściany miejsca łączenia pasów tapet podklejamy na nowo lub odrywamy luźne fragmenty i braki uzupełniamy masą szpachlową, dziury po gwoździach oraz inne ubytki również należy zaszpachlować, a pęcherze z powietrzem nacinamy, aby usunąć powietrze i podklejamy na nowo. Podkład pod nową tapetę musi być nie tylko gładki, ale również czysty. Odkurzamy więc starą tapetę za pomocą odkurzacza z miękką, szczotkową końcówką i myjemy ją szmatką zwilżoną wodą z niewielką ilością np. płynu do mycia naczyń.
Klejenie tapety na starą tapetę – niezbędne gruntowania
Gdy tapeta przeschnie, należy ją zagruntować tzw. gruntem do tapet, chociaż można również użyć zwykłego gruntu. Jego zadaniem jest wyrównanie chłonności ścian, co sprzyja równomiernemu przyklejeniu. Pamiętajmy, aby nie stosować gruntów wysokogatunkowych do zadań specjalnych, ponieważ mogą stworzyć szklistą powłokę, do której nie przystanie klej, a tapeta ześlizgnie się. Przed rozpoczęciem klejenia tapety, sprawdźmy jeszcze raz, czy stara okładzina dobrze trzyma się ściany. Jeśli tak, możemy rozpocząć tapetowanie.
Klejenie tapety na starą tapetę – na co zwracać uwagę
Zaczynamy od wyznaczenia linii bazowej, od której rozpoczniemy klejenie tapety. Zwróćmy uwagę, aby styk pasów nowej okładziny nie pokrywał się ze starymi. Zminimalizujemy w ten sposób szpecącego odklejenia się krawędzi obu warstw tapet. Sam proces kładzenia nowej tapety na starej nie różni się zasadniczo od typowego klejenia tapet na otynkowane ściany.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: materiały prasowe