Kieliszki różnią się między sobą budową, wysokością czy grubością szkła. Jest ich tak wiele, że czasami możemy mieć trudność, w czym serwować drinki czy koktajle. Aby przed gośćmi nie wypaść na laika, warto posiąść niezbędną wiedzę.
Powiem tak, sama nie przywiązuję zbyt dużej wagi do tego, w czym podawane są napoje. Jednak urządzając długo wyczekiwaną parapetówkę, nie chciałam popełnić gafy i obrazić swoich gości. Zapewne, by mi wybaczyli, ale chciałam być perfekcyjną panią w nowym domu. Ponadto – wbrew pozorom – to, w czym podajemy napój, może wpłynąć na odbiór jego smaku.
Kieliszki do wody
Coraz częściej na naszych stołach pojawiają się kieliszki do wody. I chociaż dla wielu osób może być to zaskoczeniem, to tak, wodę należy podawać w kieliszku. Goblet, czyli specjalny kieliszek do wody, powinien być lekko pękaty i osadzony na stosunkowo niskiej nóżce. Jego czasza może przybierać różne kształty: pękate, kanciaste lub kwadratowe. Najczęściej ma też większą pojemność od kieliszków do wina. Goblet może być wykonany z białego lub barwionego na różne kolory szkła.
Kieliszki do czerwonego wina
Kieliszki do czerwonego wina powinny być sporych rozmiarów (najczęściej o pojemności 180-250 ml) i pękate – duże czasze zwężają się ku górze. Im starsze wino, tym kształt musi być bardziej brzuchaty. Taka forma kieliszka wydobywa wszystkie aromaty wina – trunek ma styczność z powietrzem na jak największej powierzchni.
Kieliszki do białego wina
Mają wąską czaszę, która pozwala na skondensowanie aromatu trunku i smukłą nóżkę. Pojemność kieliszków do białego wina to najczęściej 100-200 ml. Najlepiej jak są wykonane z cienkiego szkła. Białe wino jest bardziej delikatne niż czerwone, z tego powodu podajemy je w kieliszku w kształcie tulipana z delikatnie rozchylającymi się krawędziami. Trunek ten w większym kieliszku mógłby po prostu zgubić swój aromat.
Kieliszki do szampana
Kieliszki przeznaczone do szampana i innych win musujących to tzw. flety czy kłosy. Są smukłe, najczęściej zwężające się ku górze, co zapobiega szybkiemu wygazowaniu. Mają pojemność 150-200 ml. Wśród szampanówek znajdziemy również szersze pucharki i tulipany.
Kieliszki do whisky
Whiskówki to niskie, przysadziste szklanki, w kształcie walca o stosunkowo grubym dnie, o pojemności 150-220 ml. Taki kształt umożliwia wyczucie bukietu aromatu tuż przed degustacją. Szklanki te można również stosować do drinków, fantazyjnych koktajli oraz wszystkich alkoholi, które podawane są z kostkami lodu.
Kieliszki do wódki
Dostępne są zarówno kieliszki na nóżce, jak i bez, tzw. shoty. Te bez nóżki stosowane są do serwowania wódek czystych, natomiast te z nóżką nadają się również do wódek gatunkowych czy smakowych. Mają pojemność 30-60 ml.
Kieliszki do martini
Są bardzo charakterystyczne – czasza jest niska, mocno rozkloszowana, którą łatwo możemy udekorować cukrem lub egzotycznym owocem. Kieliszki mają ma długie, smukłe nóżki i pojemność 45-115 ml.
Kieliszki do nalewek
Mają niewielkie rozmiary, wysoką i smukłą nóżkę. Mała czasza kieliszka może mieć delikatnie zaokrąglony lub rozkloszowany kształt. Domowe nalewki i likiery możemy również serwować w kieliszkach do wódki osadzonych na nóżce.
Kieliszki do koniaku
Charakteryzują się pękatą, stosunkowo dużą czaszą i krótką nóżką. Kieliszki te przypominają tulipan, zwężający się ku górze, mogą mieć pojemność nawet 250 ml. Koniak to alkohol, który wymaga stałego podgrzewania, z tego powodu kieliszek chwytamy za czaszę.
Asia