Zabawa w projektowanie ogrodu może okazać się nie tylko przyjemnym i kreatywnym zajęciem. Z pomocą gotowych programów do projektowania możemy się także wiele nauczyć.
Gotowe programy do projektowania ogrodów dostępne w internecie, mogą zainspirować nas na tyle, że z chęcią zgłębimy pewne podstawowe zasady dotyczące rodzajów i jakości podłoża, cech charakterystycznych stanowiska, poznamy gatunki popularnych roślin ogrodowych wraz z ich wymogami uprawy, a w efekcie stworzymy amatorski projekt ogrodu do pełnowartościowego wykorzystania.
Stając przed zadaniem zagospodarowania własnej przestrzeni ogrodowej wokół domu zetknęłam się z jednym z takich programów, ale zainteresowana bardziej, skorzystałam jeszcze z dwóch innych, aby je porównać i wybrać optymalny dla swoich potrzeb. Jestem przekonana, że za sprawą takich wirtualnych narzędzi, które wiele podpowiadają i sugerują, możemy stworzyć bardzo praktyczny projekt – jeśli nie pełnego zagospodarowania przestrzeni, to na pewno, w oparciu o nasz plan, założyć piękne rabaty, ciekawe kompozycje roślinne, kąciki wypoczynkowe, gdzie rośliny będą dobrane w sposób przemyślany, okażą się atrakcyjne w pokroju i wyglądzie, a co najważniejsze będą dobrane zgodnie z zasadami uprawy.
GardenPuzzle
Garden Puzzle, od którego zaczęłam zabawę z projektowaniem ogrodu urzekł mnie swoją bardzo estetyczną grafiką. Tym samym projektowany przeze mnie plan ogrodu zawsze wyglądał bardzo ciekawie i barwnie. W bazie programu w wersji pokazowej jest wiele gatunków roślin z podziałem na drzewa i krzewy iglaste, liściaste, krzewy ozdobne (w wersji demo bogata pula różaneczników), byliny, pnącza i rośliny zielne. W każdej z powyższych grup możemy wybrać pokrój rośliny – mały, średni, duży, oraz jej preferencje względem nasłonecznienia – w zależności od wyboru, program udostępni w bazie do wykorzystania tylko te gatunki, które spełniają wymagane przez nas kryteria.
Pracę rozpoczynamy od wyboru tła z menu w górnym prawym rogu, z grupy zaproponowanych schematycznych wizualizacji, np. ogród z domem, teren z wiejską chatą, samo ogrodzenie w tle lub rozległa przestrzeń łąki. Wybieramy najbardziej zbliżony do naszych warunków i możemy rozpocząć graficzne działania.
W zakładce „podłoże” możemy zadać parametry naszego stanowiska ogrodowego – kraj, położenie geograficzne, wilgotność, kwasowość gleby, żyzność. W zależności od zadeklarowanych warunków w bazie będą dostępne tylko te rośliny, które dobrze znoszą takie warunki i z powodzeniem będą rosły w naszym ogrodzie.
Wybraną roślinę upuszczamy w miejscu, gdzie wyobrażamy sobie, że będzie rosła. Program upomni nas, jeśli będziemy próbowali posadzić roślinę zbyt wysoko, ponad linią horyzontu. Aplikacja samoistnie określa przybliżoną wielkość rośliny odpowiednio wkomponowując ją w pespektywę. W ten sposób sadzimy drzewa, krzewy, byliny i rośliny okrywowe. Budujemy rabaty.
W lewym górnym rogu każdorazowo możemy otworzyć podgląd rzutu płaskiego naszego projektu – rozmieszczenie roślin na siatce.
W menu elementów zagospodarowania, tam, gdzie zakładka ROŚLINY, znajdziemy też zakładki z typem podłoża (trawa, łąka, ziemia, kora etc.) i rodzaje nawierzchni (np. żwir, kostka brukowa), pozwalające zaprojektować przestrzenie komunikacyjne. Warty podkreślenia jest tu bardzo przyjazny sposób definiowania podłoża – po prostu malujemy daną strukturę jak pędzlem w wybranym przez nas obszarze. W tym miejscy znajdziemy też zakładkę z elementami małej architektury (ławeczki, pergole, fontanny itp.), które możemy wkomponować dowolnie w zaaranżowana rośliną przestrzeń.
Bardzo atrakcyjną funkcją w GardenPuzzle jest możliwość zmiany charakteru grafiki – wizualizacji naszej przestrzeni ogrodowej. W programie mamy możliwość zasymulować np. technikę olejną, pastele, szkic ołówkiem. Wykonany projekt możemy zapisać w programie, a wizualizację zachować jako plik graficzny np. w różnych technikach plastycznych.
Mankamentem wersji testowej jest pojawiające się regularnie okienko z zachętą zakupu programu. Ceny abonamentu zakupu programu nie są jednak drogie i warto się zastanowić, czy nie zakupić jednej z proponowanych wersji. GardenPuzzle daje możliwość zakupu aplikacji do ściągnięcia na własny komputer, ale też do pracy online. W każdej zakupionej wersji możemy liczyć na takie dodatkowe funkcje jak: możliwość wgrania swojego tła, wizualizację czterech pór roku, pełną bazę roślin i nawierzchni, zapisywanie w formacie jpg oraz licencję do użytku komercyjnego.
BBC Virtual Garden
To darmowa aplikacja do projektowania ogrodu, dosyć łatwa w obsłudze, ale też dość oszczędna w wyglądzie graficznym. Próbując zaprojektować fragment ogrodu, czułam się trochę jak w grze Minecraft. Program pozwala już na wstępie skorzystać z samouczka, krok po kroku pokazującego jak wyznaczyć teren, jak zagospodarować przestrzeń, jak obsadzić roślinami i wreszcie jak obejrzeć go w układzie trójwymiarowym.
Zaczynamy od zdefiniowania wymiarów naszej przestrzeni ogrodu i projektowany obszar pojawia się na nam siatce punktów. Wyznaczamy kształt, jaki będziemy komponować (niestety jest to jedynie wielokąt) i nadajemy tekturę obrzeży ogrodu (może to być ściana budynku, ogrodzenie, żywopłot) – wizualizacja w tym względzie jest dość umowna, ze względu na wspomnianą wcześniej oszczędność grafiki.
W prawym górnym menu znajdują się zakładki podstawowe, czyli elementy, które możemy wykorzystywać do aranżacji. Landscape pozwala na zdefiniowanie rodzaju podłoża (ziemia, trawa, żwir), Plants to zbiór dostępnych do wyboru roślin z podziałem na krzewy, drzewa, byliny, pnącza etc. opatrzonych krótką charakterystyką i wreszcie Object – elementy małej architektury ogrodowej.
Komponujemy po kolei wszystkie elementy na płaskim rzucie, upuszczając rośliny z pola wyboru na nasz schemat ogrodu. Każdorazowo możemy podejrzeć jak ogród będzie wyglądał w trójwymiarze, obracając się w każdą stronę za pomocą wygodnego pola strzałek. Projekt w wersji darmowej programu możemy zapisać w bazie aplikacji i każdorazowo do niego wrócić w razie potrzeby.
Virtual Garden to idealna propozycja na zupełny początek prób projektowania w ogrodzie. Ze względu na niedużą ilość funkcji pozwala poznać podstawowe kroki, jakie w zakresie aranżowania przestrzeni zielonej powinien poczynić początkujący projektant.
Zaprojektuj-Ogrod.pl
Program Zaprojektuj-Ogrod.pl Demo to program, z którego można korzystać on-line i nie trzeba instalować aplikacji na komputerze. Bardzo przypadło mi to gustu, bo zawsze obawiam się zaśmiecenia komputera innymi aplikacjami, towarzyszącymi niejednokrotnie mimowolnie ściąganemu programowi. W wersji bezpłatnej korzystanie z programu jest jednorazowe, nie ma możliwości zachowania naszych projektów, nie ma też możliwości ich ponownego otwierania, chyba że dla własnych potrzeb zachowamy sobie jedynie zrzut ekranowy gotowego projektu. Program jest jednak bardzo fajny w użyciu i jeśli przekonamy się do wersji próbnej, warto zdecydować się na zakup pełnej wersji.
Na wstępie wita nas samouczek, który w przystępny sposób wprowadza w zasady działania i przybliża podstawowe funkcje programu. To ważne, bo przy próbie korzystania z innych darmowych wersji programów do projektowania ogrodów nie byłam w stanie przejść do kolejnych etapów działań i finalnie zniechęciłam się. Polem roboczym w programie jest gotowa siatka, składająca się z kwadratów 1 m/1 m. Dzięki temu doskonale już na wstępnie możemy oszacować proporcje np. pokroju roślin. Pola dostępne w menu są czytelne, po najechaniu na nie pojawia się też dymek z podpowiedzią (funkcją ikony).
Program jest bardzo łatwy i intuicyjny, ponieważ zakłada 3 zakresy naszych działań: a) zagospodarowanie gruntu: ziemia, trawa, ścieżki, kora etc., b) elementy architektury: budynki, ogrodzenia, oświetlenie, elementy małej architektury, c) i co najważniejsze – rośliny, począwszy od drzew liściastych i iglastych, poprzez krzewy z podziałem ich pokrój, rodzaj i preferencje, poprzez pnącza, byliny do traw ozdobnych. W pełnej wersji programu będziemy mieć w tym panelu również dostępne pokroje drzew oraz gotowe rabaty kwiatowe.
Podobnie jak w innych programach zaczynamy od wyznaczenia terenu na rabaty, trawnik, ścieżki. Tu do dyspozycji mamy regularne kształty: prostokąty lub koła, ale też możliwość tworzenia wielokątnej, nieregularnej formy za pomocą ścieżki punktów (to bardzo wygodna formuła, bo w każdym momencie możemy ją swobodnie modyfikować i korygować). Wypełniamy te przestrzenie określoną teksturą, z pól wielorakich rodzajów.
Najprzyjemniejsze w programie, czyli sadzenie roślin jest bardzo łatwe i polega na wyborze i upuszczaniu w określone miejsce na siatce. W wersji demo jest naprawdę spora lista roślin. Po upuszczeniu rośliny na projekt i kliknięciu w jej nazwę wyświetla się pełna praktyczna informacja, dotycząca cech rośliny i warunków jej uprawy.
W prawym górnym rogu pola roboczego mamy podgląd 3D. I uwaga – naszymi oczami jest „niebieski ludzik”, którego czasem nie widać po otwarciu programu (może jest to zależne od typu przeglądarki). Dlatego już na wstępie warto sobie jak najmocniej pomniejszyć pole robocze (+/- w lewym górnym roku ekranu), przeciągnąć myszką ludzika na środek pola roboczego, tak by był łatwo dostępny i wrócić do standardowej wielkości wyświetlania. To, co widzimy w podglądzie 3D znajduje się w polu widzenia naszego ludzika. Jeśli chcemy zmienić obszar, który podglądamy możemy obracać ludzika lub w podglądzie 3D obracać się strzałkami.
I teraz najciekawsza rzecz, na którą pozwala program Zaprojektuj-Ogród.pl to możliwość zaimportowania zdjęcia jako widoku przestrzeni 3D. Możemy zatem zrobić sobie zdjęcie własnego ogrodu, najlepiej z pozycji i wysokości własnych oczu – typ pejzaż i za pomocą opcji „edytuj tło” pobrać. Mamy zatem nasz rzeczywisty teren, który możemy zacząć zagospodarowywać. Rozmieszczamy rośliny na płaskim rzucie, zgodnie z naszymi preferencjami i podglądamy w układzie 3D, jak w przybliżeniu będzie wyglądał nasz przyszły ogród. Przesuwając „niebieskiego ludzika” możemy ocenić układ roślin pod różnym kątem.
Dominika
SUPER! WŁAŚNIE CZEGOŚ TAKIEGO SZUKAŁAM 🙂