Minęły święta, magiczne i pełne urokliwej atmosfery, którą dodatkowo co wieczór u nas w domu wzmacniał i podkreślał migocący ciepłym płomieniem kominek. Teraz przyszedł czas, żeby jeszcze przed Nowym Rokiem zadbać o jego estetykę i porządnie wyczyścić.
Kominek z wkładem, czyli taki, którego palenisko osłonięte jest z każdej strony ścianką – w zależności od modelu z 2, 3 lub jednej strony przeszkoloną – wymaga regularnego czyszczenia. Wynika to głównie z faktu, iż spalające się drewno i powstający dym okadzają wnętrze wkładu, pozostawiając, szczególnie na szybach, tłustawy osad sadzy. Dodatkowo na skutek wysokich temperatur osad ten stale się przepala, ciemnieje i w efekcie tworzy gruby, brunatny nagar. Brudny kominek traci swoją dekoracyjną funkcję i chociaż nadal przyjemnie oddaje ciepło, to nie dodaje wnętrzu estetyki, a wręcz nieco jej ujmuje. Czyszczenie kominka nie jest trudne. Przeprowadzimy ten zabieg szybko i skutecznie, jeśli zawczasu wyposażymy się w stosowne akcesoria.
Co przyda nam się do czyszczenia kominka?
- Tektura, karton lub folia do zabezpieczenia przestrzeni wokół.
- Rękawiczki ochronne, najlepiej gumowane i powlekane od zewnątrz lateksem.
- Środek do czyszczenia kominków (spray w postaci piany).
- Szczotka i szufelka z zestawu narzędzi kominkowych albo domowa szufelka ze zmiotką (gorszej jakości, najlepiej już zawsze na potrzeby czyszczenia kominka).
- Szorstki zmywak i miękka, chłonna ściereczka.
- Papier – najlepiej ręcznik papierowy.
Czyszczenie kominka krok po kroku
Zabezpieczenie przestrzeni wokół kominka. Aby nie uszkodzić podłogi i nie pobrudzić elementów wykończenia wokół, dobrze jest osłonić miejsca narażone na zanieczyszczenie. Podczas pracy usuwania lekkiego i sypkiego popiołu czy spryskiwania szyb nie trudno o zabrudzenia.
Wybieranie popiołu z wnętrza wkładu kominkowego. W skutek regularnego palenia powstaje dość szybko naprawdę sporo popiołu. Pamiętajmy, że bezpiecznie usunąć możemy go wtedy, gdy kominek jest w pełni wychłodzony. Przy użyciu wygodnej łopatki z zestawu narzędzi kominkowych albo zwykłej szufelki wybieramy ze środka cały popiół oraz fragmenty spalonego drzewa. Jeśli wokół domu mamy ogródek, popiół z wypalonego drewna można wykorzystać jako nawóz do roślin. Jeśli nie, popiół można wsypać do oddzielnego worka i wyrzucić do pojemnika na śmieci.
Doczyszczamy elementy wyposażenia wewnątrz wkładu (płyty żeliwne, szamot, ruszt, deflektor). Przy pomocy miotełki wymiatamy dodatkowo jeszcze wszelkie pozostałości popiołu ze szczelin pomiędzy płytami, szczebelkami rusztu, w górnej części wkładu i w miejscach łączenia. Możemy też pokusić się o odkurzenie mechaniczne za pomocą odkurzacza, ale musimy liczyć się z mocnym zanieczyszczeniem ssawki.
Mycie szyb kominka. Mając pustą komorę kominka, możemy zabrać się za mycie szyb. Specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia kominków dzięki swoim żrącym właściwościom rozpuszczają nawet mocno przypalony osad. Wygodne w użyciu i bardzo skuteczne są te w postaci aktywnej piany.
Wystarczy na taflę szkła nanieść (rozpylić) pianę, a następnie rozetrzeć na małej powierzchni szyby i odczekać kilka minut – osad powoli będzie się rozmiękczał.
Pierwszą grubą warstwę rozmiękczonego osadu warto najpierw zebrać papierem. Następnie ponownie rozpylić, rozetrzeć aktywny środek na powierzchni szyby i przy użyciu szorstkiego zmywaka zdecydowanymi, kolistymi ruchami usunąć w pełni osad ze szklanej powierzchni. Jeśli pozostaną jeszcze miejsca z przebarwieniami, czynność tę należy powtórzyć – szczególnie w narożach i przy listwach. Ostatecznie przy użyciu miękkiej ściereczki polerujemy szkło do czysta.
Przecieramy elementy obudowy. Zewnętrzne elementy obudowy wkładu kominkowego możemy przetrzeć ściereczką z wodą i niewielką ilością detergentu, a jeśli są mocno zanieczyszczone lub straciły swój dekoracyjny wygląd, możemy zastosować preparat do konserwacji żeliwa.
Wnętrze kominka warto raz na jakiś czas przetrzeć specjalistycznym preparatem do usuwania sadzy kominkowej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to preparat żrący, silnie aktywny i wymagający od nas odpowiedniego zabezpieczenia przed użyciem – należy postępować ściśle według instrukcji na opakowaniu danego środka.
Uwaga wyczystka!
Jednym z podstawowych zadań podczas czyszczenia i konserwacji kominka jest usuwanie sadzy z tzw. wyczystki. Zwykle w przewodzie kominowym odprowadzającym dym z komina przygotowane zostaje okienko rewizyjne, w którym zbiera się opadająca z komina sadza i pyły wynoszone z dymem w trakcie spalania. Regularnie powinniśmy sprawdzać to miejsce i usuwać jego zawartość. Nadmiar sadzy może bowiem się zapalić i uszkodzić komin.
autor tekstu: Dominika
zdjęcia: ASK