Wraz z nadejściem wiosny termometry wskazują coraz wyższe temperatury. Jednak nadal trwa okres grzewczy, dlatego musimy zadbać o komfort cieplny domowników – by nie było im ani za ciepło, ani za zimno. Jak zapewnić więc optymalne warunki?
Najczęściej zależy nam na dopasowaniu temperatury wewnętrznej do naszych upodobań i potrzeb. Równie ważne są koszty za ogrzewania. Nie ma przecież potrzeby utrzymywania wysokiej temperatury, gdy wszyscy domownicy przebywają poza domem. Także w nocy powinno być w domu chłodniej niż w ciągu dnia. Aby ustawić dokładną temperaturę w poszczególnych pokojach oraz kontrolować ilość ciepła, warto skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych.
Termostaty na grzejnikach
Do regulacji grzejników najczęściej używa się głowic, jednak 5-stopniowa skala nie jest wystraczająco precyzyjna i wymaga naszej interwencji. Aby ustawić dokładną temperaturę w poszczególnych pokojach, warto skorzystać z najnowszej generacji regulacji termostatycznej. Czujniki, w jakie wyposażone są nowoczesne urządzenia odcinają dopływ ciepła do grzejnika, jeśli temperatura w pomieszczeniu rośnie, np. w wyniku dużego nasłonecznienia czy pracy urządzeń elektrycznych. Tak samo termostaty zachowują się, gdy w pomieszczeniu zrobi się zbyt zimno, np. podczas wietrzenia, przeciwdziałają tym samym zbędnej utracie cennego ciepła. Zawór z termostatem stale na te zmiany reaguje. Elektroniczne termostaty wyposażone są także w programator, który steruje pracą grzejnika dostosowując ją do naszych potrzeb. Termostat można zaprogramować tak, aby danego dnia obniżało lub odcinało dopływ ciepła do grzejników, a innego włączało go z powrotem.
Termostaty pokojowe sterujące pracą kotła
Praktycznym sposobem kontrolowania temperatury w naszym domu jest zastosowanie termostatów pokojowych regulujących pracą kotła. Te dodatkowe elementy dostosowują automatycznie temperaturę wody w instalacji do zapotrzebowania na ciepło. Reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu, w którym są zamontowane i zgodnie z nimi włączają lub wyłączają kocioł. Termostaty mogą być połączony z kotłem przewodowo lub bezprzewodowo (drogą radiową). Wyposażone są w czujniki temperatury, które umieszcza się na zewnątrz domu. Regulator pogodowy może sterować pracą kotła lub wielu kotłów (zw. kaskadą) i kilkoma różnymi obiegami grzewczymi (grzejnikowym, podłogowym, stałotemperaturowym itp.), łącznie z obiegiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i obiegiem cyrkulacji c.w.u.
Asia