M jak Mrówka

Hamaki i fotele hamakowe

Hamaki i fotele hamakowe

Hamaki nie bez powodu kojarzą się nam z leniuchowaniem. Rozpięte między gałęziami drzew czy też zawieszone na stelażu powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.

Z hamaków i foteli hamakowych powinni korzystać wszyscy. Nie tylko czynią nasz wypoczynek przyjemniejszym, ale też doskonale oddziałują odprężająco i kojąco na nasz układ nerwowy. Sprzyjają również rozbudzaniu ruchowemu maluchów, które nie garną się do ćwiczeń. Hamak warto także wykorzystać, gdy nasza pociecha ma problemy z łapaniem równowagi. Niezależnie od tych zalet, ogród lub choćby taras czy balkon wyposażony w hamak lub – gdy metraż jest ograniczony – fotel hamakowy będzie bliski klimatom wakacyjnego relaksu.

Hamaki i fotele hamakowe Hamaki i fotele hamakowe Hamaki i fotele hamakowe

Hamak czy fotel?

W zależności od potrzeb i miejsca, jakim dysponujemy, możemy zdecydować się na komfortowy hamak, na którym wygodnie się położymy. Niektóre modele przeznaczone są nawet dla kilku osób – do wyboru mamy np. takie, na którym mogą się ułożyć nawet rodzice z dwójką dzieci lub trzy osoby dorosłe. Jednak jeśli zdecydujemy się na hamak, należy liczyć się z koniecznością zaplanowania na niego odpowiednio dużo miejsca. Można zawiesić je na stelażach, drewnianych lub metalowych drążkach-stojakach. Gdy mamy ogród, w którym są drzewa, zawieśmy go bezpośrednio na drzewach. Pamiętajmy, że np. hamak długości 2 m, potrzebuje miejsca o długości około 165 cm. Znacznie mniej przestrzeni zajmie fotel hamakowy, który jest przeznaczony do siedzenia. By z niego mogła korzystać jedna osoba, wystarczy mieć do dyspozycji około 1 m2 powierzchni. Hamak powinien być zawieszony na wysokości 80-100 cm nad podłogą lub ziemią. Większe wieloosobowe hamaki należy instalować trochę wyżej, ok. 150 cm nad ziemią lub podłogą.

Hamaki i fotele hamakowe  Hamaki i fotele hamakowe  Hamaki i fotele hamakowe
Hamaki i fotele hamakowe Hamaki i fotele hamakowe

Zwróć uwagę na materiał

Hamak lub fotel powinny być bezpieczne, na co niebagatelny wpływ ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Na hamaki wykorzystuje się tkaniny odporne na promieniowanie słoneczne i wilgoć. Ma to szczególnie znaczenie, gdy decydujemy się je umieścić w miejscach słabo osłoniętych lub wręczy wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych czy deszczu. Najtańsze, a jednocześnie stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne są hamaki sznurkowe wykonane z bawełnianego, polipropylenowego lub nylonowego sznurka. Ich zaletą jest także ażurowy splot, który sprawia, że szybko schną. Bardzo wygodne są hamaki uszyte z jednego kawałka tkaniny. Za trwałe uznaje się modele z tkaniny bawełnianej z dodatkiem włókien sztucznych. Jeśli decydujemy się na hamak z myślą o najmłodszych lub jesteśmy alergikami, zdecydujmy się na wykonany z bawełny organicznej, która nie uczula. Z takich samych materiałów wykonuje się również fotele hamakowe. Do dyspozycji mamy także wyroby wyplatane z wikliny, rattanu, technorattanu oraz różnych egzotycznych traw. Niektórzy producenci oferują również do nich poduszki. Jeśli wykorzystujemy hamak do spania, drzemki lub dłuższego wypoczynku, warto wybrać model z moskitierą, która będzie barierą dla owadów.

Hamaki i fotele hamakowe  Hamaki i fotele hamakowe  Hamaki i fotele hamakowe

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zarówno hamak, jak i fotel hamakowy powinny być bezpiecznie zawieszone. Jeśli nie wykorzystujemy naturalnych stelaży, czyli drzew, do dyspozycji mamy konstrukcje metalowe lub drewniane. Zwróćmy uwagę na to, czy są stabilne, za bardziej stateczne uznaje się drewniane. Równie istotne jest to, do jakiego obciążenia są przystosowane. Z niektórych mogą korzystać osoby o wadze do 70 kg, można jednak nabyć i takie, które są przystosowane do obciążeń sięgających nawet 200 kg. Stelaże tego typu ważą około 30 kg, są więc stosunkowo lekkie, dzięki czemu hamak może „wędrować” z nami po ogrodzie. Konstrukcję fotela hamakowego tworzy odpowiednio wyprofilowana stalowa rama, na której zawiesza się siedzisko. Wybierając fotel, zwróćmy także uwagę na te same właściwości, jak w przypadku hamaka.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *