Jeżeli trzeba zawiesić żyrandol lub karnisz, albo też zapakować coś na najwyższą półkę w szafie – potrzebna będzie drabina. Tak więc, czy mieszkamy w niskim mieszkaniu, czy w domu o wysokich kondygnacjach, wybierzmy się do sklepu i wybierzmy drabinę.
Najtańsze i najmniejsze urządzenie do domowych wspinaczek to schodki. Mają zazwyczaj dwie lub trzy pary stopni, z czego te najwyżej położone tworzą szeroką platformę, na której można wygodnie stanąć obunóż. Wysokość schodków wynosi 40-70 cm. To wystarczająco dużo do niewysokich pomieszczeń. Za mało jednak, gdy trzeba wejść trochę wyżej. Ale od czego są rozkładane drabiny?
Drabiny rozkładane do prac na wysokości
Drabiny rozkładane po rozłożeniu tworzą konstrukcję w kształcie odwróconej litery V. Mają od 2 do 5 stopni, zazwyczaj tylko z jednej strony. Ostatni stopień jest szeroki i umożliwia ustabilizowanie drabiny w pozycji rozwartej. Część, na której są stopnie jest dłuższa i kończy się czymś w rodzaju małej barierki, której można się przytrzymać lub oprzeć o nią.
Podobne zastosowanie mają drabiny rozkładane ze stopniami po obu stronach – takie jak kiedyś (i dziś jeszcze też) stosowali malarze.
Drabiny przestawne do prac wokół domu
Mniej bezpieczne są pojedyncze, klasyczne drabiny przestawne. Aby z takiej skorzystać trzeba ją o coś oprzeć. Niewiele przy tym potrzeba, aby się osunęła lub odchyliła wraz z nami do tyłu. Tego rodzaju drabina, jeśli jest odpowiednio długa lub rozsuwana bądź składana z kilku części, przyda się znakomicie do prac wokół domu – na przykład, aby dostać się na dach. Drabiny takie mogą mieć nawet ponad 7 m długości. Warto, aby były wyposażone na końcu w haki do zaczepiania o jakiś wystający element. To znacznie poprawia wygodę i bezpieczeństwo. Haki te są demontowalne.
Drabiny łamane w dowolnej konfiguracji
Pomysłową konstrukcją są trzy- lub czteroczęściowe drabiny łamane, których części są połączone przegubami. Można je ustawiać w różnych konfiguracjach. Tego rodzaju drabinę da się na przykład wygodnie ustawić nawet na schodach lub zrobić z niej minirusztowanie.
Wygodne rusztowania składane
Jeśli mamy więcej miejsca w garażu i parę złotych do wydania, możemy też zaopatrzyć się w prawdziwe składane rusztowanie. Jest zdecydowanie wygodniejsze niż niska drabina. Ma długi szeroki pomost roboczy, na którym oprócz nas zmieszczą się narzędzia lub wiaderka z farbą. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że korzystając z takiego rusztowania możemy się wspiąć co najwyżej na wysokość 1-1,5 m. Rusztowanie tego typu po złożeniu zajmuje niewiele więcej miejsca niż drabina. Po rozstawieniu łatwo się je przemieszcza, ponieważ ma kółka, oczywiście z możliwością blokowania.
autor tekstu: Marcin
zdjęcie otwierające: AdobeStock