Odpowiedź na pytanie, czy należy dokarmiać ptaki w ogrodzie już dawno została rozstrzygnięta. Zimowe dożywianie, jeśli tylko jest regularne i właściwe przynosi ptakom same korzyści, a przy okazji i nam.
Często zastanawiamy się, czy dokarmiać ptaki zimą? Ja uważam, że warto. Po pierwsze pomożemy ptakom przetrwać trudny okres. Po drugie traktując nasz ogród jako bezpieczne schronienie pojawią się w nim także w innych porach roku. A obserwowanie ptaków uwijających się pod naszymi oknami to nie tylko wielka frajda dla dzieci.
Kiedy dokarmiać ptaki
Ptaki dokarmiamy wyłącznie, gdy śnieg uniemożliwia im żerowanie. Jeśli zima jest bezśnieżna, ptaki powinny poradzić sobie bez naszej pomocy. Zbyt wczesne dokarmianie powoduje, że ptaki wędrujące (np. łabędzie i kaczki) pozostają w naszym kraju i mają problemy z przetrwaniem zimy. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.
Mądre dokarmianie ptaków
Zima to trudny czas dla ptaków, szczególnie owadożernych, takich jak sikorki i dzięcioły. Ptaki te potrzebują wysokoenergetycznego pokarmu, którego nie mają za wiele w naturze. Wraz z nadejściem mrozów i opadów śniegu możemy zacząć wysypywać i wieszać ptasie jedzenie. Czym dokarmiać? Na początek może o tym, czego raczej nie wykładać. Absolutnie nie należy rozkładać resztek ludzkiego jedzenia, np. solonych i przetworzonych potraw, czy zepsutego pieczywa. W zgodnej opinii fachowców najlepsze są karmy zawierające tłuszcz, czyli przede wszystkim nasiona słonecznika i konopi siewnych, a także rzepaku, dyni oraz orzechy, np. ziemne. Nasiona powinny być różnej wielkości (rozsypywane w różnych miejscach), by małe i duże ptaki mogły z nich skorzystać. Mieszanki oraz nasiona jednego gatunku można kupić w sklepach ogrodniczych, a nawet marketach budowlanych. Dobrym rozwiązaniem są też gotowe produkty, takie jak kule tłuszczowe lub granulaty, ponieważ dostarczają energii i są łatwo dostępne dla wielu gatunków. Wiesza się je na gałęziach lub rozkłada w karmniku w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych. Nasiona zbóż nie skuszą zbyt wielu ptaków, ponieważ nie są dla nich wystarczająco energetyczne i tego rodzaju pokarm jest stosunkowo łatwo dostępny w naturze.
Pamiętajmy, że w dokarmianiu ptaków najważniejsza jest regularność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie stale dostarczać ptakom pokarm, lepiej nie podejmujmy takiego zobowiązania.
Naturalne dokarmianie ptaków
Ptaki chętnie korzystają też z owoców rosnących na krzewach takich jak jarzębina, kalina, irga, berberys, ognik, głóg czy dzika róża. Warto więc zadbać, aby pojawiły się w naszym ogrodzie. Ale nie tylko ptaki z nich skorzystają – rośliny te nadadzą barw przydomowej zimowej przestrzeni.
autor tekstu: Marek
zdjęcia: pixabay.com