Wykańczając dom, a w tym oczywiście łazienkę, nie przejmowałam się za bardzo detalami. Dużo rzeczy miałam już zgromadzonych wcześniej – kupionych po promocyjnych cenach – i starałam się je wykorzystać. Tak też było i z deską sedesową, która po kilku miesiącach użytkowania jednak zaczęła mnie denerwować. Postanowiłam więc kupić nową.
Jedno co wiedziałam to to, że nowa deska sedesowa ma być wolno opadająca – stara nie była i to właśnie był jej mankament. Wracając z pracy, postanowiłam zaopatrzyć się w nowy sprzęt. Jednak za pierwszym razem mi się nie udało, ponieważ nie byłam dobrze przygotowana.
Co trzeba wiedzieć przed zakupem deski
Aby dobrać deskę sedesową, musimy zmierzyć rozstaw mocowań, czyli odległość między zbliżonymi do siebie krawędziami otworów. I chociaż teoretycznie modele uniwersalne można dopasować do miski sedesowej dzięki asymetrycznym zawiasom, to jednak zawsze dobrze mieć pewność, że rozstaw zawiasów będzie odpowiedni. Musimy także wiedzieć, jaka jest długość i szerokość deski. Długość mierzymy do końca zawiasu, a nie do końca deski. Dlaczego? Ponieważ niektóre zawiasy są duże i dość dekoracyjne, przez co deska z nimi może nie pasować do niektórych sedesów. Natomiast szerokość należy zmierzyć według krawędzi zewnętrznych miski ustępowej. Pamiętajmy, że źle dopasowana deska wpływa na zmniejszenie komfortu jej użytkowania, a także na ograniczenie żywotności, gdyż nie będzie prawidłowo obciążana. Powiem tak, nic nie mierzyłam – po prostu wzięłam starą deską ze sobą, wybierając się drugi raz do sklepu i miły sprzedawca z PSB Mrówka bez najmniejszych problemów dobrał mi odpowiedni model.
Deska sedesowa – materiały
Jakoś nie za bardzo zgłębiałam ten temat, bo z góry założyłam, że moja deska ma być z twardego tworzywa sztucznego. Ale trzeba wiedzieć, że te miękkie i elastyczne (przede wszystkim modele uniwersalne, często z dekoracyjnymi nadrukami) nie są szczególnie trwałe i zupełnie nieodporne na czyszczenie środkami zawierającymi drobinki ścierne, w tym mleczkami do czyszczenia. Natomiast deski z twardszego tworzywa (np. duroplastu) są solidniejsze i droższe, a niektóre mogą być dodatkowo pokryte warstwą bakteriostatyczną. Na rynku dostępne są także deski:
- drewniane – bardzo trwałe, ciepłe w dotyku, ciężkie, mają solidne mocowania, niestety nie mają właściwości bakteriostatycznych. Deski z drewna prasowanego są bardziej higieniczne, najczęściej trochę tańsze i dostępne w bogatszej gamie odcieni;
- z żywic syntetycznych – to tworzywo pozwala na stworzenie dekoracyjnych wzorów o różnym stopniu przezroczystości . Takie deski są wytrzymalszą i trwalszą opcją dla dekoracyjnych modeli z tworzyw sztucznych;
- ze stali nierdzewnej – są praktycznie niezniszczalne, mają antybakteryjne właściwości, często można je spotkać w nowoczesnych łazienkach.
autor: Asia
zdjęcia: Bisk, AWD Inwerior, pixabay.com