Biała zastawa ceramiczna należy do najbardziej uniwersalnych. Jeśli więc nie mamy funduszy lub też miejsca do przechowywania talerzy, filiżanek czy kubeczków, zdecydujmy się na serwis stołowy w bieli.
Trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby zastawy stołowej – bez niej nie obejdzie się żaden posiłek. Zazwyczaj mamy co najmniej jeden komplet obiadowy, często uzupełniony o kubeczki, filiżanki do herbaty czy kawy. W moim domu najlepiej sprawdza się biała ceramika poczynając od mniej szlachetnej aż po porcelanę. Warto ją mieć – nawet gdy preferujemy kolorowe serwisy, ta nigdy nas nie zawiedzie.
Zalety białej ceramiki stołowej
Biel to kolor, który opiera się wszystkim modom, dlatego biała porcelana zawsze będzie dobrze prezentować się na każdym stole. Dodaje przy tym szlachetności nawet najprostszym wzorom talerzy, filiżanek czy dzbanków. Atutem serwisu w tym kolorze jest również jego neutralność. Stonowane białe elementy zastawy można łączyć z innymi, co pozwoli stworzyć harmonijną aranżację stołu. Talerze, waza czy kubki w odcieniu bieli nie będą konkurowały z innymi elementami stylizacji, mogą wręcz podkreślać ich urodę. Pasują również do każdego koloru i wzoru obrusa czy bieżnika. Ich wybór jest także bardzo praktyczny – nawet gdy zostaną zdekompletowane, z powodzeniem mogą być użyteczne jako uzupełnienie innych serwisów. Czysto biała ceramika, w tym nawet najszlachetniejsza porcelana jest również bardzo wygodna w użyciu – zazwyczaj bez problemów można ja myć w zmywarce.
Ceramika stołowa w różnych odcieniach bieli
Wybierając białą porcelanę do swojego domu, zwróćmy uwagę na jej odcień. Biel może być różna – ciepła, niekiedy złamana écru lub zimna z poświatą szarości albo błękitu. Ja preferuję ciepłe, kremowe odcienie, które budują wrażenie czystości, świetlistości. A jeśli nasz serwis jest wzbogacony o reliefową dekorację, kremowa biel doskonale wydobywa jej urodę.
Jakość białej porcelany
O tym, jak nasza porcelana będzie się prezentować, decyduje również rodzaj surowca, z jakiego została ona wyprodukowana. Warto zdecydować się na naczynia z porcelany Bone China, do której produkcji stosuje się popiół kostny. Wykonane z niej talerze, miski, kubki czy filiżanki w porównaniu z wyrobami z ceramiki mają bardzo cienkie, wręcz prześwitujące pod światło ścianki. Są również znacznie lżejsze oraz wyjątkowo gładkie, pozbawione szorstkości. Mimo że jest cienka, to jej trwałość nie jest mniejsza niż innych wyrobów ceramicznych. Materiał ten ma również wpływ na kolor zastawy, jej biel jest intensywna, bardzo czysta, wręcz śnieżnobiała, taki odcień jest wynikiem reakcji związków żelaza z fosforanem wapnia. Biała porcelana kostna często występuje również w modnym odcieniu écru oraz kości słoniowej.
autor tekstu: Ania
zdjęcie otwierające: Altom