Denerwuje cię stara bateria wannowa z zacinającymi się kurkami i cieknącym wężem od słuchawki prysznicowej. Ile można ją reanimować? Może czas na zmiany. Nie zmieniaj uszczelek, nie zmieniaj głowicy, nie zmieniaj węża na kolejny, zmień baterię.
Przy wannach spotkać można baterię jednego z trzech typów – wszystkie z kurkami (baterie dwuuchwytowe, z dwoma głowicami). Najczęściej, w starych domach i mieszkaniach jest to bateria sztorcowa – wychodząca z wanny lub z pewnego rodzaju półeczki pozostawionej między wanną a ścianą. Innym modelem jest bateria naścienna. Czasem też zdarzają się baterie sztorcowe do montażu jednootworowego.
Wymieniamy baterię przeważnie z takiej, która ma kurki na taką z mieszaczem, czyli z dwu- na jednouchwytową. Bateria wannowa z mieszaczem jest wygodniejsza w użyciu, a dzięki zastosowaniu perlatora na wylewce, pozwala zużyć mniej wody, bo jej strumień jest bardziej napowietrzony i wydaje się obfitszy niż w rzeczywistości.
Warto także zamontować baterię termostatyczną. W jej korpusie jest regulator temperatury wody. Temperatura ta jest podtrzymywana na stałym poziomie. Nie ma więc nieprzyjemnego wrażenia nagłego wychłodzenia się lub nagrzania wody podczas mycia.
Nowa bateria wannowa – czyli wymiana krok po kroku
Ale przejdźmy do wymiany. Zanim kupicie nową baterię, wymierzcie rozstaw osiowy przyłączy. Niech nowa bateria wannowa ma taki sam. Ułatwi to montaż. Przeważnie jednak potrzebne będą przejściówki mimośrodowe dokręcane do przyłączy.
Przed wymianą zakręćcie zawór i spuśćcie resztę wody z kranu. Odkręćcie starą baterię i wytrzyjcie szmatką przyłącza.
Zanim przykręcicie przejściówki mimośrodowe ich gwinty przetrzyjcie szczotką drucianą, najlepiej mosiężną. Na rowki gwintów nawińcie skręcone, cienkie pasy pakuł i posmarujcie je pastą uszczelniającą (do znalezienia na dziale hydraulicznym w sklepie budowlanym).
Przejściówki wkręca się w przyłącza używając klucza nastawnego. Wykonujcie minimum trzy pełne obroty i ustawcie je tak, aby rozstaw pasował do rozstawu przyłączy w nowej baterii. Przejściówki muszą też trzymać jeden poziom – sprawdźcie to poziomnicą. Zasadniczo głębokość wkręcenia zależy od wysokości rozetek maskujących, które będą później zakładane na mimośrody. Uważajcie, żeby nie łapać kluczem za gwinty, bo można je w ten sposób zniszczyć. Pilnujcie też, żeby pakuły się nie skręciły i nie zostały na zewnątrz.
Po montażu przejściówek zakłada się na nie rozetki maskujące.
W gniazda nakrętek nowej baterii trzeba włożyć uszczelki – powinny być w zestawie. Przykładamy ją do mimośrodów i dokręcamy ręcznie nakrętki – raz jedną, raz drugą, na przemian. Później dokręcamy je kluczem. Nie chcąc uszkodzić nakrętek, owińmy je przedtem cienką szmatką. Do baterii w podobny sposób dokręcamy wężyk do słuchawki prysznicowej, a do niego samą słuchawkę.
Trzeba nad wanną zamocować jeszcze uchwyt, do zahaczania słuchawki. Otwory pod wkręty powinny być umieszczone dość blisko starych otworów, pozostałych po zdemontowaniu poprzedniego uchwytu. Najlepiej, żeby przynajmniej jeden z tamtych otworów został wykorzystany do montażu nowego uchwytu. Inaczej może się okazać, że po zamontowaniu nowego uchwytu, obok będą dziury.
Na zakończenie odkręca się zawór i sprawdza, czy woda którędyś nie cieknie i czy nowa bateria wannowa działa bez zarzutu.
Marcin