M jak Mrówka

Jak myć okna – sposoby na czyste szyby

Ja do tej pory myłam okna płynem do mycia szyb i wycieram je do sucha ściereczką z mikrofibry. Ostatnio moja teściowa podsunęła mi pomysł mycia szyb płynem do spryskiwaczy. Postanowiłam sprawdzić, jakie są jeszcze sposoby na okna bez smug.

fot. fotolia.comPoszperałam trochę w internecie i dowiedziałam się wielu ciekawy rzeczy. No cóż, całe życie człowiek się uczy. Ale z wiedzą, jaką zdobyłam, mycie okien nie będzie już udręką i w końcu nie będę miała smug, które za każdym razem po myciu okien mój mąż mi wytyka z uśmiechem.

Skuteczne rady na czyste okna

  • Może to zaskakujące, ale okien nie powinno myć się w słoneczne dni, ponieważ powierzchnia szyb będzie zbyt szybko wysychać i powstaną na niej niepożądane smugi. Nie myjmy też okien w zimny dzień, szkło jest wtedy delikatniejsze, kruche i może popękać. Najlepiej prace te przeprowadzać w pochmurny dzień.
  • Jeśli nasze okna były niedawno myte, to aby odzyskały swój blask możemy użyć tylko wody (nie potrzebne będą żadne detergenty) i ściereczki z mikrofibry. Ściereczkę zanurzamy w letniej wodzie, mocno wyciskamy i dokładnie myjemy szyby. Oczywiście co jakiś czas płuczemy ściereczkę. Dzięki strukturze mikrofibry nie musimy wycierać szyb do sucha.
  • Na rynku dostępne są odkurzacze do okien, czyli elektryczne ściągaczki, które usuwają wodę wraz z mydlinami z powierzchni okna i pozostawiają powierzchnię bez smug. Można nimi operować w każdym kierunku (góra-dół, lewo-prawo, skos-łuk). Są bardzo wygodne i skuteczne. Urządzenia dostępne są w większości marketów budowlanych.
  • Podczas wycierania okna szmatką zastosujmy trik – zawsze przecierajmy je w tym samym kierunku – wewnętrzne poziomo, a zewnętrzne pionowo (lub odwrotnie). Dlaczego? W przypadku smug od razu łatwo będziemy wiedzieli, z której strony szyby należy je usunąć.
  • Do wody, którą myjemy okna dodajmy gliceryny. Ten prosty zabieg spowoduje, że na szybach trudniej będzie osadzał się kurz i brud, a po deszczu nie powstanie tak dużo smug.
  • Do mycia i polerowania okien możemy użyć starych, zgniecionych gazet. Są bardziej skuteczne od często używanych ręczników papierowych, a farba drukarska zapobiega powstawaniu zacieków i smug oraz rewelacyjnie nabłyszcza szyby.
  • Szyby możemy także wypolerować starymi rajstopami – struktura nylonu efektywnie usuwa smugi i nadaje szybom połysk.
  • Plamy po taśmie klejącej usuniemy z łatwością za pomocą zmywacza do paznokci.  
  • Farbę olejną, która została po malowaniu ram okiennych z usuniemy za pomocą soli amoniakalnej.
  • Zamiast detergentu możemy użyć soku z cytryny, octu lub denaturatu, które dodajemy do wody. 4 łyżki soku z cytryny lub podobną ilość octu, denaturatu  mieszamy z 2,5 litrami zimnej wody. To skuteczny, tani i łatwy sposób na czyste szyby, denaturat ponadto zapobiegnie zamarzaniu szyb  zimie. Możemy także zastosować amoniak – 1 łyżka na 3 litry wody. Nie ma co ukrywać takie mieszanki śmierdzą, jednak zapach nie utrzymuje się długo i przy otwartych oknach i przeciągu po godzinie już go nie czuć.   
  • Szczególnie brudne okna możemy umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Umyte szyby wycieramy do sucha ściereczką, gazetami, rajstopami, ręcznikami papierowymi – co mamy pod ręką.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *