M jak Mrówka

Kokornak – egzotyczna bylina

Pospolite chwasty, takie jak komosa, perz, babka lancetowata czy tasznik znają wszyscy. Nie wydają się groźne, bo są oswojone i z grubsza wiemy, jak z nimi walczyć. Bardziej niebezpieczne są chwasty, których nie znamy i które bez świadomości zagrożenia sami wprowadzamy do ogrodu.

fot. fotolia.comSą sadzone, bo mają egzotyczny wygląd, szybko rosną, wytwarzając w ciągu roku dużą masę zieloną i są, a przynajmniej były łatwo dostępne.

Jednym spośród kilku takich gatunków jest mało znany kokornak powojnikowy (Aristolochia clematitis), bylina pochodzi z krajów śródziemnomorskich, ale zadomowiła się w Polsce. Zdziczała porasta skraje lasów, nieużytki, pojawia się też w parkach i przydomowych ogrodach. Do niedawna dostępna była nawet w sprzedaży szkółkarskiej. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Ma duże sercowate liście i nagie, powyginane pędy. Lubi półcień. Wytwarza dużo odrostów korzeniowych, dzięki którym szybko tworzy rozległe i gęste zarośla. W ciągu roku dorasta do 1,5 m wysokości.

Dlaczego nie należy jej wprowadzać do ogrodu? Bylina ta ma inwazyjną naturę – łatwo wymyka się spod kontroli, szybko opanowuje teren, zagłuszając rodzime rośliny, trudno ją też wyplenić. Czyli chwast. Poza tym to roślina trująca, choć niegdyś mająca zastosowanie w ziołolecznictwie, o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli nic o nich nie wiemy, nie rozpędzajmy się z sadzeniem egzotów, nawet jeśli są nie wiem jak śliczne i egzotyczne. Nigdy nie wiadomo, na co trafimy.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *