M jak Mrówka

Czyste i lśniące rośliny doniczkowe

Czyste i lśniące rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu wymagają nie tylko regularnego podlewania. Do obowiązkowych czynności należy również usuwanie kurzu z liści. Jeśli chcemy, by rośliny pięknie się prezentowały, warto nabłyszczać liście. Jak zadbać o kwiaty doniczkowe, aby im nie zaszkodzić?

Czyste  i lśniące rośliny doniczkoweKurz nie jest dobry dla roślin, ponieważ zatyka ich aparaty szparkowe hamując fotosyntezę, w wyniku czego rośliny gorzej rosną. Z tego powodu kurz powinniśmy regularnie usuwać. Zakurzone rośliny nie prezentują się również zbyt ładnie. Sposób pielęgnacji danej rośliny powinien być dobrany do gatunku i wielkości.

Mycie roślin doniczkowych

Jeśli nasza roślina jest okazała, np. monstera czy dracena, jej duże liście przecieramy miękką szmatką (gazą lub wacikiem) zwilżoną letnią wodą – czyścimy od podstawy do czubka. Mycie będzie skuteczne, jeśli ściereczkę będziemy często płukać w wodzie, unikniemy rozmazywania kurzu po liściach. W sklepach możemy kupić także specjalne ściereczki do czyszczenia liści, które dodatkowo zawierają także odżywkę i nabłyszczacz.

 Czyste  i lśniące rośliny doniczkoweCzyste  i lśniące rośliny doniczkowe

Gdy chcemy oczyścić rośliny o drobnych liściach, takie przecieranie ściereczką jest dość uciążliwe. Możemy umyć je pod prysznicem. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć sitkiem odpływ wanny czy brodzika – zapobiegniemy zatkania rur ziemią wypłukaną z doniczek. Warto również nakryć powierzchnię ziemi w doniczce w folią, w ten sposób unikniemy za dużego nawodnienie podłoża. Woda do spryskiwania powinna być letnia, a strumień delikatny, aby nie uszkodził rośliny. Po umyciu potrząsamy delikatnie gałązkami pozbywając się nadmiaru wody i pozostawiamy roślinę do wyschnięcia (wystrzegajmy się przeciągów). Innym sposobem na pozbycie się kurzu z małych roślin o kędzierzawych liściach jest zanurzanie części nadziemnej w wodzie. W tym celu mocno chwytamy doniczkę, ściskamy łodygę między palcami i jednocześnie przytrzymujemy dłonią ziemię. Obracamy roślinę korzeniami do góry i zanurzamy jej część nadziemną w misce z letnią wodą, którą delikatnie mieszamy. Natomiast rośliny o małych i delikatnych liściach czyścimy za pomocą spryskiwacza. Nie zostawiajmy na liściach kropelek wody i zawsze używajmy letniej wody. Rośliny o włochatych liściach, np. fiołek amerykański, czyścimy z kurzu pędzelkiem lub miękką szczoteczką. Tak samo postępujemy z roślinami delikatnymi i łatwo łamiącymi się, np. begonią czy cynerarią.

Czyste  i lśniące rośliny doniczkoweNabłyszczanie roślin

Aby liście błyszczały, możemy spryskać je preparatem do nabłyszczania w sprayu lub w postaci mgiełki lub przetrzeć ściereczką nasączoną nawozem i nabłyszczaczem – kupimy je w na przykład na stoiskach ogrodniczych. Po takim zabiegu rośliny będą ładnie wyglądały i kurz nie będzie się na nich tak szybko gromadził. Uważajmy jednak, ponieważ niektóre rośliny mogą źle znieść nabłyszczanie. Dlatego najlepiej przeprowadzić je najpierw na jednym liściu. Jeśli po tygodniu nic złego się nie stanie, preparat możemy zastosować na całą roślinę. Pamiętajmy jednak, aby nabłyszczaczy nie nanosić na kwiaty i młode liście, dolną stronę blaszki liściowej (zazwyczaj znajdują się tam aparaty oddechowe) oraz kwiaty stojące w nasłonecznionym miejscu (istnieje ryzyko poparzenia).

Istnieją również domowe sposoby na lśniące liście. Możemy posmarować je np. skórką z banana. Zawarte w niej substancje nie tylko nabłyszczają liście, ale także odżywiają rośliny. Innym sposobem jest przetarcie liści ściereczką nasączoną odgazowanym piwem. Jeżeli do mycia wykorzystujemy wodę, to warto dodać do niej odrobinę oleju.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *