M jak Mrówka

Orzech włoski w ogrodzie

Orzech włoski w ogrodzie

Jesień to dobry okres, by posadzić w naszym ogrodzie orzech włoski. To drzewo, które daje same korzyści – jego owoce są nie tylko smaczne i odżywcze, ale też niezastąpione w profilaktyce wielu chorób. Jednak, by je zbierać, trzeba zapewnić drzewu odpowiednie warunki.

Orzech włoski w ogrodzieOwoce orzecha włoskiego to jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów, białka, błonnika oraz witamin. Spożywanie kilku sztuk dziennie sprawia, że orzechy włoskie zapobiegają także rozwojowi chorób serca, kamicy żółciowej, a także niektórych nowotworów. To majestatyczne drzewo o rozłożystej koronie może być również prawdziwą ozdobą ogrodu. Rozłożysta korona i obfite ulistnienie zapewni nam cień w upalne lato. Ze względu na swoje rozmiary i pochodzenie orzech nie będzie się rozwijał dobrze w każdym miejscu.

Orzech włoski w ogrodzie Orzech włoski w ogrodzie

Orzech włoski w ogrodzieGdzie posadzić orzech włoski?

Orzech włoski cieszy się długowiecznością, może żyć nawet ponad 200 lat, ma korzeń palowy i nie lubi przesadzania, z tych względów z rozwagą wybierzmy dla niego odpowiednie miejsce. Należy do dość dużych drzew, na jego posadzenie powinni się więc zdecydować posiadacze stosunkowo dużych ogrodów. W mniejszych sprawdzą się jedynie takie odmiany, jak np. Albi albo Targo. Pamiętajmy także, by wybrać miejsce odpowiednio oddalone od granic posesji, w innym przypadku z owoców orzecha będą korzystać w dużym stopniu także sąsiedzi i przechodnie. Posadźmy go także w pewnym oddaleniu od domu, tak by po latach jego konary nie zacieniały okien, a spadające liście nie zanieczyszczały rynien. Nadmiernie rozrośnięte gałęzie można wiosną przycinać. To drzewo pochodzi z południa, dlatego warto zapewnić mu słoneczne i zaciszne stanowisko. Jego uprawa w najchłodniejszych rejonach kraju także może skończyć się niepowodzeniem – orzech włoski jest wrażliwy na przymrozki.

Orzech włoski w ogrodziePodłoże odpowiednie dla orzecha włoskiego

Orzech włoski będzie się najlepiej rozwijał na glebach ciepłych, żyznych, głęboko uprawionych, bogatych w próchnicę i wapń. Warto zapewnić mu podłoże o pH obojętnym lub zasadowym. Natomiast źle będzie się czuł w ziemi jałowej, ciężkiej i zbyt mokrej. Dlatego przed posadzeniem orzecha ziemię należy solidnie przekopać, odchwaścić, zasilić kompostem. Jeśli podłoże jest kwaśne, należy je odkwasić, na przykład wapnując. Posadzoną jesienią roślinę koniecznie zabezpieczmy agrowłókniną.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *