M jak Mrówka

Gdy w domu jest za zimno – przenośne urządzenia grzewcze

Gdy w domu jest za zimno – przenośne urządzenia grzewcze

Czasami zdarza się, że nasze mieszkanie wymaga dogrzania. Zamiast więc marznąć, warto zastosować dodatkowe źródło ciepła. Na rynku jest tak dużo urządzeń przenośnych, że na pewno znajdziemy odpowiednie dla siebie.

Przenośne urządzenia grzewcze służą do okresowego dogrzewania pomieszczeń. Przy ich zakupie kierujmy się funkcjonalnością i mocą grzewczą. Urządzenie powinno być dobrane do kubatury pomieszczenia – zbyt małe nie ogrzeje go do pożądanej temperatury. W starym budownictwie najlepiej zastosować takie, którego moc grzewcza waha się w granicach 100 W na m2, w nowych mieszkaniach nie powinna przekraczać 75 W na m2, natomiast w łazience jej wartość należy zwiększyć o ok. 30 W na m2. Wynika z tego, że niewielkich mieszkaniach sprawdzą się małe urządzenia grzewcze, np. termowentylatory lub piece olejne, w większych lepiej zastosować np. piece akumulacyjne.

Termowentylory, czyli farelki

Aby dogrzać pomieszczenia, możemy wykorzystać termowentylatory (potocznie nazywane farelkami). To chyba najczęściej stosowane urządzenia grzewcze. Swoją popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom, bardzo krótkim czasem nagrzewania powietrza oraz niskiej cenie. Niestety, nie są zbyt wydajne. Najczęściej wyposażone są w regulator temperatury nawiewu – ciepły i zimny – dzięki czemu farelki można wykorzystać zarówno zimą do podgrzania pomieszczenia, jak i latem do jego chłodzenia. Termowentylatory wyposażone są w termostat, który wyłączy je, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie wymagany poziom. Urządzenia te mają różne kształty i kolory, mogą być stojące lub leżące. Niestety są one mało bezpieczne. Elementem grzejnym jest cienki drut oporowy, który nagrzewa się do wysokiej temperatury i jeśli będziemy go nieostrożnie używać, może spowodować pożar. Pamiętajmy także, że ogrzewanie elektryczne to najdroższy sposób dogrzewania pomieszczeń.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe (konwektory ciepła) są wydajniejsze niż farelki, produkowane są w wersjach przenośnych oraz stałych do montażu na ścianie. Ich podstawę stanowią grzałki elektryczne, najczęściej niskotemperaturowe, nie powodujące spalania kurzu. Konwektory zasysają powietrze od dołu, ogrzewają je, po czym kierują je do góry. Grzejniki konwektorowe wyposażone są w termostat, który umożliwia ustawienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu – zazwyczaj mają są również funkcję chłodzenia. Niektóre też mają wbudowany wentylator – rozprowadza on szybko ciepłe powietrze w pomieszczeniu.

Gdy w domu jest za zimno – przenośne urządzenia grzewcze Gdy w domu jest za zimno – przenośne urządzenia grzewcze

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne w wersji przenośnej mogą również posłużyć do dogrzania pomieszczenia. Źródłem ciepła w takich urządzeniach jest termowentylator zasilany prądem, którego moc grzewcza waha się w granicach 1000-3000 W. Zamontowane wewnątrz dmuchawy sprawnie rozprowadzają ciepło. Kominki są łatwe w obsłudze i montażu. Niestety ze względu na swoją wielkość kominek elektryczny można wykorzystywać do osiągnięcia wymaganej temperatury tylko w określonym miejscu, np. przy łóżku czy fotelu.

Piece akumulacyjne

To dobre rozwiązanie, jeśli mamy taryfę dwustrefową, gdzie w godzinach nocnych prąd jest tańszy. Piec w taryfie pozaszczytowej akumuluje ciepło i oddaje je, gdy zajdzie taka konieczność. Ciepłe powietrze jest wydmuchiwane z rdzenia przez dmuchawę, którą steruje regulator temperatury. Gdy w pomieszczeniu zapanuje odpowiednia temperatura, dmuchawa zostaje wyłączona i piec nie wydziela już ciepła. Urządzenia te są bezpieczne, ponieważ ich zewnętrzna powłoka nagrzewa się maksymalnie do 80oC (chociaż elementy akumulacyjne rozgrzewają się do temperatury 750-800oC). Charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną – przez obudowę oddają jedynie ok. 10% zakumulowanego ciepła. Minusem pieców mogą być spore gabaryty oraz waga. Te o dużej mocy ważą nawet 300 kg, raczej więc nie można zaliczyć ich do mobilnych. Na rynku są jednak dostępne mniejsze i bardziej poręczne modele. Urządzenia te są uznawane za bardzo solidne, niezawodne i łatwe w obsłudze.

Grzejniki olejowe

Zasada działania grzejników olejowych, jak i ich wygląd podobne są do tradycyjnych grzejników żeberkowych czy paneli c.o. – z tą różnicą, że wewnątrz zamiast wody jest olej. Jego zastosowanie powoduje sporą bezwładność cieplną urządzenia, co skutkuje tym, że grzejnik nagrzewa się dłużej niż np. konwektor, jednak równie długo oddaje ciepło do otoczenia (nawet 2 godziny od momentu wyłączenia grzejnika). Wewnątrz urządzenia ukryta jest płyta grzejna, która służy do podgrzewania oleju. Dzięki systemowi regulującemu oraz termostatowi urządzenia samoczynnie się wyłączają, nie dopuszczając do jego przegrzania. Grzejniki olejowe mogą być wyposażone również w zegar, dzięki któremu możemy nastawić moment włączenia się urządzenia, np. na godzinę przed pobudką. Natomiast nie mają ani wiatraczków ani nawiewów – ogrzane powietrze rozchodzi się równomiernie w każdą stronę dogrzewając całe pomieszczenie.

Moc grzejników olejowych zaczyna się od 600 W. Im większa moc, tym urządzenie jest większe, gdyż niezbędna jest większa powierzchnia grzewcza, np. grzejnik żeberkowy o mocy 600 W ma 5 żeberek, 1500 W – 11 żeberek, a 2500 W nawet 15 żeberek. Grzejniki olejowe są bezpieczniejsze niż termowentylatory, gdyż nie nagrzewają się do temperatury większości materiałów, z którymi mogą mieć styczność w naszym domu.

Gdy w domu jest za zimno – przenośne urządzenia grzewcze Gdy w domu jest za zimno – przenośne urządzenia grzewcze

Klimatyzatory

Jeśli wyposażyliśmy nasz dom w klimatyzację, to w chłodne dni może ona posłużyć nam do dogrzania pomieszczeń. Gdy ustawimy na nim odpowiednią temperaturę, to urządzenie będzie grzało. To wygodne rozwiązanie, gdyż jest w pełni zautomatyzowane i nie zajmuje dodatkowego miejsca.

Piecyki gazowe

Aby dogrzać mieszkanie możemy zastosować mobilny piecyk gazowy. Moc grzewcza takiego urządzenie wynosi zazwyczaj 4,2 kW. Piecyki gazowe wyposażone są w automatyczny zapalnik, regulację temperatury oraz zabezpieczenie przed upływem gazu, gdy zgaśnie płomień. Zasilane są gazem propan-butan, który dostępny jest w butlach 11 kg – takich samych, jakich używa się do kuchenek gazowych. Ogrzewanie gazowe jest zdecydowanie tańsze od elektrycznego. Piecyk gazowy przy pełnej mocy grzewczej 4,2 kW zużywa około 300 g/h, czyli 11-kilogramowa butla wystarczy nam na ogrzewania przez 36 godzin. Niestety korzystanie z gazu wiąże się ze sporym ryzykiem eksplozji. Pamiętajmy także, że pomieszczenie, w którym używamy piecyka ze względu na spaliny musi być odpowiednio wentylowane.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *