M jak Mrówka

Jaką deszczownicę wybrać?

Jaką deszczownicę wybrać?

Wykańczając łazienkę w swoim domu, stanęłam przed wyborem deszczownicy – postawiłam na nowoczesne rozwiązanie. Nie lubię kupować w ciemno, więc zanim wybrałam się do sklepu, przygotowałam się. Na rynku jest tak duży wybór deszczownic, że warto wiedzieć, na co zwracać uwagę i dostosować zakup do swoich oczekiwań.

Jaką deszczownicę wybrać?Deszczownice, inaczej deszczownie, to element prysznica. Z wyglądu przypominają dużą słuchawkę prysznicową. Możemy kupić je oddzielnie lub w zestawie z baterią lub panelem prysznicowym. Deszczownice zapewniają delikatną i przyjemną kąpiel, dzięki rozproszeniu strumienia, który jednocześnie masuje skórę, a to dlatego, że mają wewnętrzny system napowietrzania wody, co sprzyja także jej oszczędzaniu.

Deszczownica na ścianie czy suficie?

Najprostszy model to deszczownice prysznicowe – głowicę podłączmy do baterii w miejscu klasycznej słuchawki, będzie przymocowana do drążka lub panela prysznicowego i połączona z baterią elastycznym wężem. Taki model mnie jednak nie interesował, gdyż szukałam czegoś nowocześniejszego. Zależało mi na ukryciu połączeń, dlatego zdecydowałam się na deszczownicę podtynkową. Mogłam spokojnie ją kupić, ponieważ nie miałam jeszcze wykończonych ścian. Deszczownica podtynkowa zamiast węża ma sztywną rurę, która jest jednocześnie jej uchwytem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jedynym widocznym elementem jest głowica i uchwyt zamocowany do ściany lub sufitu. Do swojej deszczownicy musiałam dokupić jeszcze baterię podtynkową z przełącznikiem strumienia wody – postawiłam na tego samego producenta, bo tworzą dopasowany zestaw. Można też kupić deszczownicę razem z baterią prysznicową jako kompletny zestaw (panel).

Na rynku dostępne są również deszczownice sufitowe, które montuje się do sufitu podwieszanego. Jednak aby je zamontować, należy doprowadzić instalację wodną pod strop i zaplanować odpowiednią przestrzeń techniczną.

Jaką deszczownicę wybrać? Jaką deszczownicę wybrać? Jaką deszczownicę wybrać?

Jaką deszczownicę wybrać? Jaką deszczownicę wybrać?

Różnorodność form

Deszczownice produkowane są w bardzo różnych wersjach. Standardowe mają kształt okrągły. Ja wybrałam kwadratową o boku 30 cm, ponieważ mam niedużą łazienkę – są jeszcze mniejsze o średnicy nieprzekraczającej 20 cm. Dostępne są również modele prostokątne i o kształcie powodującym kaskadowe spływanie wody (te są jednak dość sporym rozmiarów), a także dwu- czy trójramienne oraz przypominające abażur lampy. Do większych kabim prysznicowych lepiej kupić model o dużej średnicy (największe mają nawet 60 cm). Deszczownice wykonane są z różnych materiałów: metali, tworzyw sztucznych czy mosiądzu (te są najbardziej trwałe). Z pewnością dopasujemy odpowiednią deszczownicę do swojej łazienki.

Jaką deszczownicę wybrać? Jaką deszczownicę wybrać? Jaką deszczownicę wybrać?

Deszczownice z wyposażeniem

Deszczownice mogą mieć regulację strumienia wypływającej wody. W najprostszych modelach istnieje możliwość ustawienia dwóch rodzajów strumienia (delikatnego deszczyku lub szerokiego strumienia), w najbardziej zaawansowanych technologicznie (które są elementem zestawu podtynkowego|) nawet 100. Niektóre deszczownice mają także możliwość efektownego podświetlenia strumienia. Ilość funkcji możemy dowolnie rozplanowywać. Producenci oferują również systemy natryskowe, którymi możemy sterować smartfonem – odpowiednia aplikacja umożliwia ustawienie światła, dźwięku i strumienia wody zanim wejdziemy pod prysznic.

Godnym polecenia rozwiązaniem są deszczownice z system zapobiegającym osadzaniu się kamienia, czyli anti-calc. Taki model ma elastyczne dysze, na których nie powinien osadzać się kamień – jeśli jednak się osadzi, to łatwo go usunąć mechanicznie, bez użycia środków chemicznych.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *