M jak Mrówka

Jak przygotować samochód do jazdy zimą?

Jak przygotować samochód do jazdy zimą?

Zima to nie najlepszy dla kierowców. I nie chodzi tu o śliskie drogi, lecz o wszelkie prace, które musimy wykonać zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce.

Po mroźnej nocy, jeśli nasz samochód stał na dworze, musimy odpowiednio przygotować go do jazdy. Po pierwsze musimy zeskrobać lód z szyb. Oczywiście możemy do tego celu wykorzystać skrobaczki. Najlepiej zaopatrzyć się w model wykonany z twardego tworzywa. Linia ostrza skrobaczki powinna być ostra i twarda – miękkie ostrza skrobaczek już po drugim przejściu po zamarzniętej szybie rysują ją, a w miękką linię ostrza wbijają się ziarna piasku znajdujące się na zamarzniętej szybie. Z kupnem odpowiedniej skrobaczki nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu, gdyż producenci projektują je tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne i wygodne. Ceny tych najprostszych zaczynają się od złotówki, ale jeżeli wybierzemy model teleskopowy zbudowany z aluminium, wyposażony w zmiotkę do śniegu i ściągacz do wody, to przygotujmy się na wydatek kilkudziesięciu złotych. Dobrym rozwiązaniem są skrobaczki, w których częścią integralną jest rękawiczka przymocowana do rączki, chroniąca dłonie przed zimnem.

Jak przygotować samochód do jazdy zimą?

Alternatywą ręcznego skrobania szyb jest użycie odmrażacza. Na rynku możemy znaleźć bez problemu wiele produktów, które pomogą nam w tej pracy. Odmrażacze oferowane są w atomizerze lub w sprayu. Ich główną zaletą jest komfort użycia. Wystarczy spryskać szyby i zaczekać w aucie, aż preparat zacznie działać. Następnie skrobaczką pozbywamy się resztek lodu. Najlepsze odmrażacze działają natychmiast – według zapewnień producentów już po 5 sekundach od spryskania uzyskujemy doskonałą widoczność. Kupując preparat warto zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich ten preparat jest skuteczny. Najniższa powinna wynosić -25oC. Jednak warto poszukać takich, które według producenta są skuteczne nawet przy -40oC. Koszt odmrażacza to kilka-kilkanaście złotych, w zależności od wielkości opakowania i marki. Często oferowane są w zestawach, razem z odmrażaczem do zamków. 

Odmrażacze pomagają nam także w uruchomieniu wycieraczek. I chociaż naturalnym odruchem jest ich oderwanie, to nie postępujmy w ten sposób, gdyż wyszczerbiamy gumę. Tak samo złym pomysłem jest próba ich uruchomienia – nie skończy się to dobrze zarówno dla mechanizmu wycieraczek, jak i dla nich samych. Już kilka ruchów wycieraczek po chropowatej powierzchni uszkodzi żądło i sprawi, że przestanie efektywnie zbierać wodę. Co więc zrobić? Wystarczy odmrażaczem spryskać zamarzniętą powierzchnię i odczekać 1-2 minuty. Po tym czasie wycieraczki powinny być zdatne do pracy.

Podczas zimy na pewno przyda nam się szczotka z włosiem naturalnym, niezbyt sztywnym. Unikajmy szczotek kuchennych, są one zbyt twarde i mogą rysować powierzchnię lakieru. W niespodziewanych sytuacjach bezcenne mogą okazać się np. kable rozruchowe, lina holownicza, saperka, rękawice robocze czy odmrażacz do zamków.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *