Remont kuchni to świetna okazja, aby zamontować zmywarkę – tym bardziej że bez problemu można ją podłączyć samodzielnie. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i zawartych w instrukcji zaleceń producenta.
Zmywarka to nieocenione urządzenie w każdej kuchni. Oszczędza wodę, czas i delikatną skórę dłoni gospodyń domowych, które nie muszą już spędzać długich godzin przy zlewie. Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniej zmywarki warto przeanalizować możliwości aranżacyjne kuchni. Od jej wymiarów i sposobu zagospodarowania będzie bowiem zależała wielkość tego urządzenia i związana z nią pojemność.
Gdzie zamontować zmywarkę
Zmywarkę najczęściej ustawia się w ciągu szafek kuchennych, obok tej, na której przewidziano zlewozmywak. Dzięki temu zgromadzone w nim brudne naczynia mogą od razu trafić do zmywania (nie trzeba ich przenosić do urządzenia). Jeśli nie ma możliwości ustawienia zmywarki bezpośrednio przy zlewie, powinna się ona znaleźć jak najbliżej niego. Ograniczeniem utrudniającym montaż zmywarki w ciągu szafek kuchennych może być ilość potrzebnego w tym celu miejsca. Jeśli nie można umieścić w kuchni tradycyjnej zmywarki o szerokości 60 cm, rozwiązaniem jest wybór nieco odchudzonej wersji urządzenia – o szerokości 45 cm. Należy jednak pamiętać, że zmniejszenie wymiarów zmywarki wiąże się z ograniczeniem jej załadunku. W takiej zmywarce pomieści się mniej kompletów naczyń (8-10) niż w urządzeniu o standardowych wymiarach (12-15 kompletów).
Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej
Przed przystąpieniem do podłączenia zmywarki do istniejącej instalacji wodnej i kanalizacyjnej należy zakręcić główny zawór wodociągowy i zdemontować baterię zlewozmywakową. Zmywarki wyposażone są przez producenta w wąż doprowadzający czystą wodę i odprowadzający tę zużytą.
Większość dostępnych na rynku zmywarek jest zasilana tylko zimną wodą. Wąż doprowadzający wodę do zmywarki należy w tym przypadku podłączyć do zaworu z zimną wodą. W tym celu na przewodzie zimnej wody montuje się trójdrogowy zawór czerpalny (zaleca się, aby był on wykonany ze stali). Kolejnym krokiem jest założenie baterii i przykręcenie węża zaworu trójdrogowego do zaworu czerpalnego. Wykonując te czynności, należy pamiętać o zastosowaniu uszczelek na połączeniach poszczególnych elementów.
Podłączenie do kanalizacji
Zużytą w zmywarce wodę odprowadza się zwykle do syfonu zlewozmywaka. Aby było to możliwe, jego górną kształtkę należy wymieć na taką z podłączeniem bocznym. Na podłączenie to nasadza się wąż odprowadzający brudną wodę z urządzenia.
Podłączenie do instalacji elektrycznej
Zmywarka powinna być podłączona bezpośrednio do gniazdka elektrycznego z uziemieniem (uziemienie w razie awarii lub nieprawidłowego działania sprzętu zmniejsza ryzyko porażenia prądem). Do podłączenia zmywarki do instalacji elektrycznej nie należy używać przedłużaczy, gdyż nie zapewniają one dostatecznego bezpieczeństwa (mogą się przegrzewać, a nawet przepalić, powodując uszkodzenia sprzętu). Jeśli wtyczka zmywarki nie pasuje do gniazdka, w żadnym wypadku nie należy jej przerabiać – w takiej sytuacji konieczna jest wymiana gniazdka elektrycznego. Powinno się ono znajdować co najmniej 60 cm od punktu poboru wody.
Beata