Remont kuchni jest znakomitą okazją do podwyższenia jej walorów funkcjonalnych. Niewielkim kosztem można zyskać wygodne rozwiązania, które sprawią, że przyrządzanie posiłków stanie się przyjemnością.
O skali unowocześnienia kuchni decydują nasze potrzeby oraz możliwości finansowe. Lifting może dotyczyć wymiany frontów szafek, w tym unowocześnienia sposobów ich otwierania, oraz wymiany blatu kuchennego. To szczególnie ważny element – stale uczestniczący w pracach kuchennych. Warto także zwrócić uwagę na wnętrze szafek. Ich wyposażenie decyduje w znacznej mierze o komforcie przyrządzania posiłków. Do wyboru mamy elementy służące utrzymaniu porządku i czystości, takie jak nowoczesne kosze, dzielone szuflady itp. To rozwiązania na wiele lat. Dlatego choć koszt wyposażenia szafek nie jest mały, warto w nie zainwestować.
Kosze cargo – to się opłaca!
Umieszcza się je na stelażach zamontowanych we wnętrzu szafki, które wysuwają się po jej otworzeniu, co znacznie ułatwia prace kuchenne i porządkowe. Cargo organizują wnętrze szafki, rzeczy są posortowane i widoczne, co ułatwia do nich dostęp. Kosze mogą być ażurowe lub pełne, mogą też zawierać stojaki na butelki. Można w nich przechowywać żywność i naczynia. Cargo niskie, do 75 cm, umieszcza się pod blatem, w dolnym ciągu szafek. Wąskie podblatowe cargo (szerokości od 15 cm) umożliwiają zagospodarowanie niewielkich przestrzeni między innymi meblami.
Wygodne półki obrotowe
Są przymocowane do solidnej osi. W zależności od powierzchni, jaką mamy do wykorzystania, i rodzaju szafki półki mogą mieć kształt koła, półkola lub 3/4 koła. Wyższe krawędzie, a w niektórych maty antypoślizgowe, zapobiegają zsuwaniu się z nich i przesuwaniu naczyń lub produktów żywnościowych. Półki obrotowe mogą być ażurowe lub pełne: z tworzywa (najczęściej z plastiku) lub z takiej samej płyty jak fronty szafek.
Inwestycja w szuflady
Za ich szybkie i lekkie wysuwanie odpowiadają prowadnice. Najlepsze mają systemy bezgłośnego otwierania i wytrzymują obciążenia do 80 kg. Zawartość szuflad porządkują kratownice, przegrody metalowe, drewniane lub plastikowe. Szuflady mogą mieć zamontowane na specjalnych ramionach niewielkie blaty lub deski do krojenia. Jednak ich koszt jest znacznie wyższy niż zwykłej dużej deski do krojenia. Szuflady to także sposób na wykorzystanie przestrzeni dotychczas słabo zagospodarowanej, np. pod piekarnikiem, za frontem cokołu.
Wędrujące szafki
Szafki na kółkach są uzupełnieniem ciągów kuchennych. Ich wysokość różni się od wysokości blatów kuchennych. Dlatego można je wykorzystać w sytuacjach, w których nie sprawdzi się typowy blat. W sprzedaży są dostępne mobilne szafeczko-stoliki do kawy, barki, kontenery, a także wysokie wielofunkcyjne szafy. Można je postawić tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Obszerne kombajny wyposażone są w gniazdko elektryczne, co umożliwia korzystanie z miksera czy maszynki do mięsa bez konieczności wyjmowania ich z szafki.
Zlewozmywak też ważny
Jego wielkość warto dostosować do rodzaju gospodarstwa domowego. Jeśli dużo gotujemy, powinien mieć nie tylko jedną komorę. Komory pomocnicze są często wyposażone w odsączarkę. Ułatwia ona zmywanie. Mogą też mieć wyprofilowany blat. Im większy zlewozmywak, tym droższy. Wymiary zlewozmywaków są dostosowane do rozmiarów szafek kuchennych. Najważniejszym z nich jest szerokość.
Marzena