M jak Mrówka

Jak naprawić gniazdko elektryczne?

Jak naprawić gniazdko

Co może się przydarzyć gniazdku? Zazwyczaj usterki są trzy: albo nie działa, albo się przegrzewa, albo wypada ze ściany. Może też ulec uszkodzeniu i kwalifikować się do wymiany.

Jak naprawić gniazdko

Zanim zaczniemy cokolwiek z nim robić, wyłączamy bezpieczniki i upewniamy się, że prąd nie dociera do gniazdka (w tym celu przyda się śrubokręt próbnik).

Gniazdko bez prądu – odkręćmy śruby i zdejmijmy obudowę. Zobaczmy, czy śruby mocujące przewody są dobrze dokręcone lub czy któryś z przewodów nie wydostał się z uchwytu. Jeśli tak, poluzujmy śrubę i umieśćmy końcówkę przewodu w uchwycie. Dokręćmy śrubę i załóżmy ponownie obudowę.

Dymiące gniazdko – najpierw rozkręćmy gniazdko. Zdejmijmy jego obudowę i zobaczmy, jak zamocowane są przewody. Mogą się ze sobą gdzieś stykać, powodując krótkie spięcia. Gdy podczas montażu gniazdka pozostawiono zbyt długie końce kabli, mogą się one grzać i nadtapiać obudowę. Trzeba wtedy odkręcić śruby mocujące, wysunąć kable z uchwytów, skrócić obcęgami i zamocować ponownie. Jeśli po naprawie gniazdko wciąż się grzeje, to znak, że nastąpiło jakieś uszkodzenie obwodu i trzeba wezwać elektryka.

Gniazdko na wylocie – gdy tak zwane gniazdko podtynkowe wysunie się z muru, łatwo jest dokonać naprawy. Należy odkręcić śruby i zdjąć jego obudowę. Po lewej i prawej stronie widać śruby. Odkręcając je, zwolnimy mocowanie i zdołamy wyjąć gniazdko ze ściany. Wsadźmy je teraz ponownie, tak aby całkowicie zmieściło się w otworze. Jedną ręką przytrzymujmy gniazdko, aby nie wysunęło się na zewnątrz, a drugą ręką dokręcamy boczne śrubki do oporu. Spowoduje to, że blaszki rozporowe dobrze zahaczą się w ścianie i gniazdko nie będzie mieć luzów.

Wymiana gniazdka – odkręćmy obudowę, tak jak w wyżej opisanym przypadku poluzujmy blaszki rozporowe i wyjmijmy gniazdko na zewnątrz ściany. Zapamiętajmy, jak są podłączone kable. Teraz poluzujmy śruby uchwytów mocujących i wyjmijmy kable z gniazdka. Podłączmy przewody do nowego gniazdka, umieszczając końcówki w uchwytach i dokręcając śruby. Podłącza się je do bolca w gniazdku, oczywiście jeśli jest to gniazdko z bolcem. Teraz włóżmy gniazdko do otworu i dokręćmy boczne śrubki, aby blaszki rozporowe dobrze zahaczyły się w otworze. Załóżmy obudowę, włączmy bezpieczniki i sprawdźmy, czy działa prawidłowo.

Wojtek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *