M jak Mrówka

Kamienna posadzka w kuchni

Kamienna posadzka w kuchni

Bardzo wygodnym i prestiżowym rozwiązaniem są posadzki kamienne – coraz częściej stosowane w kuchni, gdy zależy nam na podniesieniu statusu tego pomieszczenia. Jest to też najbardziej trwały z materiałów posadzkowych.

Kamienna posadzka w kuchniKamień można wielokrotnie odnawiać, wystarczy go tylko przeszlifować, by wyglądał jak nowy – do dzisiaj w dobrym stanie są posadzki kamienne wykonane w starożytnym Rzymie czy średniowiecznych miastach. Na posadzkach układa się zazwyczaj kamienne kafle, które mogą mieć wymiary: 30×60, 30×90, 60×90, 60×120 cm. Chociaż producenci przygotowują na zamówienie płytki o niestandardowych wymiarach – jednak są one zazwyczaj droższe. Grubość płytek jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju kamienia – im jest on twardszy, tym może być mniejsza. Posadzki kamienne mają zazwyczaj grubość 2, 1,5 oraz 1 cm. Można również kupić płytki o nieregularnym kształcie (tak zwane okruchowe, które są zazwyczaj tańsze).

Na kuchennej posadzce najlepiej sprawdzą się twarde kamienie drobnoziarniste takie jak granit czy bazalt. Odpowiedni będzie również twardy piaskowiec, natomiast marmur może się ścierać i matowieć. Z wapieni warto wykorzystać trawertyn, czyli twardą odmianę wapienia. W kuchni, gdzie często przesuwamy krzesła czy przestawiamy stół, liczy się także odporność posadzki kamiennej na zarysowania. To wymaganie najlepiej spełniają granit i kwarcyty.

Równie ważną cechą kamienia użytego w kuchni jest nasiąkliwość. Do najmniej nasiąkliwych należą granity, twarde piaskowce i twarde wapienie. Nasiąkliwość kamieni można zmniejszać przez impregnację. Jeśli chcemy, by kamienna posadzka nie była zbyt zimna, wybierzmy materiał porowaty. Powietrze zamknięte w porach wpływa na właściwości termoizolacyjne kamienia i zdolność tłumienia dźwięków. Im więcej kamień zawiera porów, tym lepiej izoluje termicznie i ma lepsze właściwości wyciszające. Najmniej porowaty kamień to granit, a najbardziej – trawertyn. Coraz chętniej stosuje się w kuchni łupek. Jest twardy, nienasiąkliwy, jego chropowata powierzchnia zapewnia dużą przyczepność, a tym samym powoduje, że posadzka nie jest śliska.

Marta

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *