Czego najbardziej brakuje w ogrodach? Koloru, szczególnie wczesną wiosną. Mało który ogrodnik zakłada rabatę bylinową, która byłaby pełna kwiatów od końca marca do końca kwietnia.
Pojedynczych, wcześnie kwitnące roślin cebulowych jest sporo, w parkach spotyka się też łany bylin – pierwiosnków lub fiołków. Ale rabaty? Czy jest to takie trudne, czy są jakieś inne powody?
Wiosenne kwiaty są piękne i pożądane, ale kwitną krótko i po przekwitnięciu pozostawiają puste miejsca. Często są drobne i delikatnej budowy, więc nie wyglądają imponująco. Sporo przy nich pracy, a efekt nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami. Przez pozostałą część roku rządzą na niej chwasty. Wygląda na to, że na taką rabatę nie ma co liczyć. A jednak. Można przecież założyć rabatę jednogatunkową, np. z różnych gatunków pierwiosnków (pierwiosnka wyniosłego, bezłodygowego, pruhonickiego czy lekarskiego). Będzie bajecznie kolorowa, bo pierwiosnki występują w wielu kolorach – są żółte, fioletowe, białe, różowe i dwukolorowe. Taka rabata ożywi miejsca mniej atrakcyjne w ogrodzie, np. pod drzewami, w leśnym zakątku lub po prostu w cieniu. Po przekwitnięciu takie puste miejsce nie będzie raziło, bo pozostanie naturalne. Wybór wiosennych bylin nadających się do tworzenia rabat w nieatrakcyjnych latem miejscach jest spory. Możemy zestawiać oryginalne kompozycje z ułudki wiosennej, miodunki pstrej, gęsiówki kaukaskiej, ciemiernika białego, miłka i niezawodnych pierwiosnków. Wiosenne kwiaty można też połączyć z iglakami i lub z krzewami liściastymi, tworząc niewielką mieszaną całoroczną kompozycję. Oprócz pierwiosnków i fiołków mogą się na niej znaleźć pozostałe wymienione gatunki, uzupełnione o karłowe odmiany świerków i sosen oraz atrakcyjne wiosną krzewy np. tawuły lub wierzby płaczące. Gdy wiosenne kwiaty przekwitną, zakątek nadal będzie miał walory zdobnicze, choć z pewnością mniejsze niż wcześniej. Cel jednak będzie osiągnięty. Ale to nie koniec możliwości wykorzystania wczesnowiosennych wiosennych bylin. Kto ma oczko wodne, jak najszybciej powinien zagospodarować jego wilgotnej brzegi, tworząc z pierwiosnków różowych, kaczeńców, kroplików żółtych i niezapominajki błotnej kolorowe wilgotne rabaty.
Marek