Nie ma co ukrywać - każdy trawnik po zimie wygląda brzydko i wymaga pielęgnacji, a często regeneracji i uzupełnienia ubytków powstałych m.in. po groźnej pleśni śniegowej (w postaci nieregularnych placków zamarłej trawy) oraz po zamieraniu trawy spowodowanym np. psim moczem czy ekspansją mchu.
Pielęgnacja i regeneracja trawnika po zimie to temat na dłuższą poradę, na razie więc skupię się na mchu. To trudny do zwalczenia konkurent dla trawy, ponieważ jest wiele przyczyn jego rozprzestrzeniania się i wiele metod walki. Ostatnio pojawiły się nowe.
Sposoby na mech
Na początku warto sobie uzmysłowić, że sam mech najczęściej nie jest pierwotną przyczyną złego wyglądu trawnika, tylko skutkiem założenia go w trudnym miejscu – zbyt wilgotnym i jednocześnie zacienionym, o zbyt kwaśnej, zbitej, nieprzepuszczalnej i ubogiej glebie. W przeciwieństwie do trawy mech uwielbia takie warunki. Dobra wiadomość jest taka, że da się go usunąć, trzeba jednak działać kompleksowo, stosując metody mechaniczne, chemiczne oraz usuwając pierwotne przyczyny jego rozrostu, np. wycinając gałęzie cieniujące trawnik, robiąc drenaż, wapnując glebę, częściej ją nawożąc. Wczesną wiosną proponuję zastosować mechaniczną metodę usuwania mchu z trawnika, czyli wertykulację w połączeniu z aplikacją anty mchowych środków chemicznych.
Trawnik bez mchu
No dobrze, pozbędziemy się w ten sposób mchu, ale co z trawą? Co zrobić, żeby szybko się zregenerowała i zazieleniła? Substancje anty mchowe dodawane do nawozów nie rozwiązują problemu. Jeśli chcemy szybko mieć zieloną murawę, proponuję rozsypać inny środek – mieszankę nasion traw połączonych z substancjami zwalczającymi mech, np. mieszankę SUPERRENOWACJA + antymech firmy Rolimpex. W tej mieszance nasiona traw gazonowych do regeneracji trawnika i uzupełniania ubytków połączone są z substancją zwalczającą mech, która znajduje się w ich otoczce. To sprytne połączenie powoduje, że trawa rozpoczyna wzrost zaraz po tym, jak zaczyna działać środek niszczący mech. Zanim mech się odrodzi, co może się stać, jeśli nie usuniemy wymienionych wcześniej problemów, trawa będzie duża i silna, więc mniej narażona na przerastanie mchem. W skład mieszanki wchodzą 3 silnie i szybko rosnące oraz odporne na trudne warunki gatunki traw: życica trwała zwana rajgrasem angielskim, kostrzewa czerwona i kostrzewa trzcinowa. Razem dobrze sprawdzają się na stanowiskach raczej wilgotnych i zacienionych. I szybko się zazieleniają wiosną.
Marek
jak zwalczyc mech z płytek chodnikowych tj. z kostki brukowej.
Wypalić palnikiem na propan-butan.
Mnie się udało glonojadem firmy „Bayer”.Jest na Allegro i nie tylko.
Kup randap. Super działa . Należy sprawdzić prognozę pogody. Potrzeba paru dni bez deszczu
Nie wspomniano o napowietrzaniu trawnika. A to ważna czynność na wiosnę w pielęgnacji trawnika.