M jak Mrówka

Organizacja świąt – Boże Narodzenie pod kontrolą

Organizacja świąt – Boże Narodzenie pod kontrolą

Święta Bożego Narodzenia już niedługo. Warto ten czas, który do nich pozostał, wykorzystać na ich odpowiednie przygotowanie. Pomoże nam w tym harmonogram prac, którego oczywiście będziemy przestrzegać. O czym nie można zapomnieć?

Mieszkanie na błysk, dekoracja wnętrz budująca świąteczną atmosferę, smaczne i wyjątkowe potrawy, prezenty dające radość, pełni radości goście i niezmęczeni przygotowaniami gospodarze – tak wielu z nas wyobraża sobie idealne święta Bożego Narodzenia. Szczególnie w tym roku naznaczonym przez koronawirusa warto zadbać o ich atmosferę. Czy realizacja tego programu bez stresu i zmęczenia jest możliwa? Tak! Oczywiście jeśli prace rozłożymy w czasie. Koniec listopada to ostatni dzwonek, by przystąpić do pracy.

Organizacja świąt – Boże Narodzenie pod kontrolą
fot. pixabay.com

Prezenty i karty świąteczne na Boże Narodzenie

Wydaje się, że w dobie internetu ich zakup nie przysporzy nam problemów. Koniec listopada i początek grudnia to odpowiedni moment na ich zakup. Zawsze niezawodne są książki. Jednak w tym roku może warto zadbać bardziej o nasze zdrowie. Kupując pod choinkę choćby hula-hop, skakankę czy piłkę gimnastyczną można zmotywować najbliższych do systematycznych ćwiczeń. Hojny święty Mikołaj może wybrać bardziej zaawansowany sprzęt fitness, choćby rower treningowy lub orbitrek. W tym roku, gdy grono zasiadające przy świątecznym stole będzie ograniczone do najbliższych, warto pomyśleć o przesłaniu rodzinie i przyjaciołom, których nie spotkamy tradycyjnych papierowych kart świątecznych. Ten miły zwyczaj to dla wielu znacznie cieplejsza forma okazania uczuć niż SMS czy mail, nawet okraszony wirtualną kartką.

Organizacja świąt – Boże Narodzenie pod kontrolą
fot. AdobeStock

Święta Bożego Narodzenia na błysk

Lśniący, pachnący czystością dom to dla wielu z nas znak zbliżających się świąt. Przy odpowiedniej pogodzie na początku grudnia warto umyć lub odświeżyć okna oraz drzwi. Odpowiednie będą środki, np. płyny do szyb ograniczające ich parowanie i zamarzanie, a także takie, które utrudniają gromadzenie się zabrudzeń na powierzchni szyb. Wcześnie należy też zrobić porządki w szafach, na regałach i zabudowie kuchennej. W ostatnim tygodniu przed świętami można będzie tylko wysprzątać na błysk łazienki i wyczyścić podłogi, lustra oraz zetrzeć kurze – nie zapominajmy o oświetleniu – czyste oprawy i źródła światła zapewnią nam nawet o 60% światła więcej.

Gotowanie na święta Bożego Narodzenia

Święta kojarzą nam się z określonym menu – w każdym domu to trochę inny zestaw potraw. Ich przygotowywanie, a później uroczyste konsumowanie to w wielu rodzinach tradycja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Wato więc o nią dbać, jeśli chcemy budować silną rodzinę. Na 3 tygodnie przed wigilią ustalmy menu i zróbmy zakupy przez internet, tak by przyszły na czas. Tydzień przed świętami możemy przystąpić do pieczenia pierników, na trzy dni przed świętami można przygotować do pieczenia mięsa, a dwa dni przed wigilią można upiec makowiec. Dzień przed wigilią rozpoczynamy przygotowywanie potraw wigilijnych. W ostatnim tygodniu także robimy pozostałe zakupy spożywcze.

Organizacja świąt – Boże Narodzenie pod kontrolą
fot. pixabay.com

Dekoracje na święta Bożego Narodzenia

Gdy do świąt zostało 2 tygodnie, warto przejrzeć ozdoby świąteczne. Boże Narodzenie bez choinki ozdobionej bombkami i innymi dekoracjami jest trudne do zaakceptowania nie tylko dla maluchów. Nie pozostawiajmy na ostatnią chwilę przeglądu lampek choinkowych. Gdy okaże się, że konieczny jest zakup nowych, wybierzmy oświetlenie bożonarodzeniowe, które ozdobi nie tylko drzewko w naszym domu, ale też lampki zewnętrzne, którymi będziemy mogli udekorować balkon, taras czy drzewka w ogrodzie.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *