Czasami zapominamy, że majową porą też trzeba chwycić sekator, by przyciąć to i owo. Majowe cięcie polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów, co poprawia wygląd roślin, powoduje, że powstaje więcej nowych kwiatów, a często także rośliny powtarzają kwitnienie późnym latem.
Cięcie roślin jest niezbędne. Dzięki niemu rośliny są zdrowsze i nie zawiązują niepotrzebnie nasion. Sekator w dłoń i do dzieła!
Cięcie roślin – jakie rośliny przycinamy
W maju przycina się przekwitnięte drzewa, krzewy, byliny i kwiaty jednoroczne, czyli prawie wszystko, co już przekwitło. Z kwiatów jednorocznych można przyciąć po majowym kwitnieniu miesiącznicę i goździk brodaty, usuwając pędy z uschniętymi kwiatami w 2/3 ich wysokości. Później do cięcia kwalifikują się m.in. aksamitki, floksy, łubin, nagietki, szałwie, werbeny. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz kwiatów bylin takich jak bergenia, skalnica, żagwin czy dąbrówka spowoduje, że rośliny ładnie się zagęszczą i rozkrzewią. Na początku lata warto usuwać przekwitnięte kwiaty m.in. nachyłka, kocimiętki, szałwii lekarskiej, krwawnika. Praktycznie każda bylina po przycięciu zyska na urodzie.
W drugiej połowie maja należy także zająć się drzewami, głównie jabłoniami ozdobnymi oraz krzewami. Forsycje i migdałki już dawno przekwitły, ale po 15 maja można ciąć tawuły i lilaki, a później także róże. Jest to też pora na pielęgnację różaneczników – z tym, że przekwitnięte kwiaty wyłamuje się im, a nie ucina.
Cięcie roślin odpowiednimi narzędziami
Późnowiosenne cięcie nie może się udać bez odpowiedniego narzędzia. Warto zainwestować w solidne narzędzia, które posłużą nam przez kilka lat. Zaopatrzmy się w sekatory: ręczne (nożycowy i kowadełkowy), dwuręczne (nazywane też żywopłotowymi) oraz nożyce do trawy. Po co aż tyle sekatorów? Czy naprawdę potrzebujemy ich wszystkich? Uważam, że tak, ponieważ każdy z nich ma trochę inne przeznaczenie. Różnice nie są może duże, ale istotne. Sekator nożycowy idealnie sprawdzi się do cięcia miękkich i zielonych pędów bylin, a kowadełkowy do twardych, zdrewniałych np. tawuł. Sekatory dwuręczne do żywopłotów wiosną przydarzą się do cięcia łanów dąbrówki lub wrzośców, latem kocimiętki, a jesienią wrzosów. Sekator dwuręczny z długimi ostrzami i wysuwanymi rączkami sprawdzi się na większych powierzchniach, natomiast o krótkich ostrzach przyda się w ciaśniejszych miejscach. Za to nożyce do trawy będą potrzebne przez cały sezon.
autor tekstu: Marek
zdjęcia: Verdenia