Producenci roślin co roku wprowadzają kilkadziesiąt nowych, coraz bardziej atrakcyjnych odmian roślin ogrodowych. Hitami poprzednich sezonów były byliny i krzewy liściaste: ostróżki, miskanty (i inne trawy), hortensje i werbeny patagońskie (u nas roślina jednoroczna) i oczywiście róże.
Ostatnimi czasy niewielu ogrodników ekscytuje się iglakami, ale pojawia się za to zainteresowanie roślinami ozdobnymi o charakterze użytkowym, czemu należy przyklasnąć. Jedną z najciekawszych jest aktinidia pstrolistna (Actinidia aruguta) – pnącze potoczne nazywane minikiwi lub polskim kiwi. Żeńskie odmiany aktinidii, takie jak 'Purpurna Sadowa’, 'Jumbo’ czy 'Geneva’ jesienią rodzą liczne i bardzo smaczne, słodkie owoce, przewyższające aromatem zwykłe kiwi. Z jednej dorosłej rośliny można uzyskać nawet do 20 kg bardzo zdrowych i bogatych w witaminy owoców, które można marynować, suszyć, wytwarzać z nich wina lub dżemy lub po prostu zjadać na surowo. Aktinidie mają dekoracyjne, pachnące kwiaty i duże dekoracyjne liście. Dorastają do 8 m wysokości, wspinając się po płotach lub pergolach. Są mrozoodporne i łatwe w uprawie – wymagają jedynie miejsc ciepłych i osłoniętych od wiatrów oraz żyznych i lekkich gleb.
Drugim roślinnym hitem jesieni, nadającym się do sadzenia w przydomowych ogrodach jest borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) i jej odmiany polecane do uprawy amatorskiej – 'Darrow’ (popularna, obficie owocująca odmiana), 'Chandler’ (nowość o bardzo dużych owocach), 'Elizabeth’ (najsmaczniejsze owoce), 'Bluegold’ (odporna na mróz i suszę), 'Alvar’ (nowość z Finlandii, półwysoka, odporna na mróz). Owoce borówki są ponoć najzdrowsze na świecie – mają tyle zalet, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Najważniejsza to działanie antyoksydacyjne (przeciwnowotworowe), obniżanie ciśnienia krwi, opóźnianie procesów starzenia, poprawa pamięci i korzystny wpływ na układ moczowy. Lista zalet jest długa. Borówkę warto posadzić w ogrodzie, by późnym latem i jesienią zajadać się świeżymi owocami lub wykorzystywać je do produkcji dżemów, soków, nalewek lub ciast. Borówka nie jest trudna w uprawie – wystarczy zapewnić jej miejsce w pełnym słońcu (nawet bez półcienia), kwaśną glebę i dość obfite podlewanie.
Marek