Grządka na podwyższeniu to łatwy sposób na amatorską uprawę ziół i drobnych warzyw. Niezależnie, czy zbudujemy ją samodzielnie, czy znajdziemy i kupimy gotową, przyjemność z dbania o własne rośliny uprawne i radość z ich plonu może być naszym udziałem nawet w niewielkim ogródku.
Nie każdy lubi pracę ogrodnicze, ale są tacy, w których drzemie silna atawistyczna potrzeba dłubania w ziemi. Uprawa roślin, sadzenie, nawożenie, kopanie, pielenie, podlewanie etc. to zajęcia, które umilają czas, relaksują i dają szczególną satysfakcję, kiedy widzimy – jak nam rośnie!
Zdecydowanie należę do tego gatunku pasjonatów ogrodników amatorów. Niestety do niedawna moje prace ogrodowe ograniczały się do roślin ozdobnych i do pielęgnacji ogrodu użytkowego. Marzyłam jednak o grządce na własne zioła i małe warzywa, której jednak nie miałam szans wygospodarować w małym przydomowym ogrodzie. Traf chciał, że w internecie udało mi się wypatrzyć rozwiązanie „szyte” na moje potrzeby – warzywnik na podwyższeniu.
Prosta forma – łatwa uprawa roślin
Rozkładana grządka w rozmiarze 115 x 50 cm i objętości ok. 120 l wydała mi się idealnym rozwiązaniem na moje amatorskie hodowle. Widziałam wiele zdjęć upraw w takich pojemnikach i ujęła mnie wygoda oraz estetyka takiego systemu. Warzywnik to obszerna skrzynia, do której w łatwy sposób montuje się nogi, zapewniające stabilność oraz wygodną, ergonomiczną wysokość (pielęgnując rośliny nie trzeba się schylać). Jest zbudowana z myślą o efektywnej uprawie roślin – przy dnie znajduje się półka zapewniającą odpływ i niezaleganie wody oraz odpowiednią przepuszczalność i oddychanie gleby. Rośliny mają optymalne warunki i nie ma zagrożenia, że będą stały w wodzie przy dużych ulewach.
Po złożeniu zgodnie z łatwą instrukcją skrzynka jest gotowa do wypełnienia ziemią. Ja wybrałam podłoże do warzyw i pomidorów wzbogacone o składniki zapewniające dobre owocowanie i dojrzewanie moim roślinom. Wypełniwszy skrzynię w 3/4 wysokości dodatkowo użyźniłam ziemię nawozem w postaci granulatu.
Jakie rośliny na podwyższoną grządkę
W mojej uprawie znajdą się przede wszystkim zioła: mięta, bazylia, szałwia, lubczyk, natka pietruszki, oregano oraz szczypior. Planuję również uprawiać pomidory koktajlowe, burak liściasty, cebulkę, truskawki i może poziomki. Na podwyższonej grządce można jednak uprawiać wiele innych roślin w tym również ozdobnych. Dużo osób pomiędzy sadzonki warzyw: sałat, jarmużu, kopru, minipapryki, czosnku, pora, sadzi kwiaty jadalne np. nasturcje, nagietki, bratki, które dodatkowo uatrakcyjniają dekoracyjnie wygląd grządki.
Rośliny możemy sadzić zarówno z nasion, jak i gotowych sadzonek (te szybciej rozrosną się i dojrzeją na czas). Posadzone wystarczy podlać i sukcesywnie doglądać.
Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się poznać smak warzyw z własnego ogródka.
autor: Dominika
zdjęcia: ASK