Jeśli chcemy nadać zasłonom i firankom starannie wykończony wygląd, sięgnijmy po ozdobne dodatki takie jak podwiązki oraz chwosty.
O tym, że okno i jego przesłony mają duży wpływ na aranżację wnętrza nie trzeba nikogo przekonywać – to element wnętrza zawsze przyciągający wzrok, dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich przesłon. Jeśli lubimy wnętrza w stylu klasycznym, warto pomyśleć o ich dopełnieniu ozdobnymi chwostami i podwiązkami.
Praktyczne i efektowne podwiązki do zasłon
Ich stosowanie jest bardzo praktyczne. Są niezbędne, jeśli chcemy podtrzymać ściągnięte zasłony, aby nie blokowały dopływu światła słonecznego i nie blakły pod jego wpływem. Jednocześnie upięte zasłony lub firanki wyglądają bardzo dekoracyjnie. Można je efektownie udrapować i podkreślić w ten sposób nie tylko ich urodę, ale również kształt czy formę okien – zasłony tworząc wypukłe łukowe linie delikatnie łagodzą proste kąty charakterystyczne dla okiennych ram. Podtrzymywane przez podwiązki zasłony budują również nieco romantyczny wizerunek wnętrza. Warto je stosować w klasycznych lub rustykalnych aranżacjach.
Z czego podwiązki
Podtrzymujące zasłony elementy można wykonać z tkanin, z których uszyto przesłony – wówczas tworzą spójną całość z osłonami okiennymi. Jednak taka aranżacja może robić wrażenie nieco nudnej i oczywistej. Równie często sięga się po tkaniny obiciowe, zastosowane na tapicerowanych meblach: kanapach, fotelach, krzesłach lub uzupełniających zasłony lambrekinach. Wykonane z nich podwiązki akcentują przemyślany wybór materiałów użytych we wnętrzu. Bardzo ciekawym uzupełnieniem osłon okiennych są podwiązki wykonane ze sznurka. Węższe i znacznie lżejsze optycznie od szerokich podwiązek tkaninowych dodają przesłonom lekkości – warto ich użyć na przykład w aranżacjach eklektycznych. Te najbardziej szlachetne są wykonywane z jedwabnej przędzy, ich cena nie jest jednak niska. Znacznie bardziej dostępne są sznurkowe podwiązki z nici lnianej, bawełnianej lub jutowej. Tego rodzaju sznurki przełamują również typową klasyczną aranżację. Aby dyskretnie uzupełniały zasłony, powinny być utrzymane w tej samej gamie kolorów. Najwięcej swobody daje nam użycie podwiązek w pokoju dziecięcym. Jeśli decydujemy się na uzupełnienie podwiązkami przesłon okiennych w takim wnętrzu, możemy uszyć je na przykład z pomponów, filcu, koralików. Takie mniej klasyczne rozwiązania doskonale się także sprawdzą we wnętrzach w stylu glamour, boho czy wintage.
Dekoracyjne chwosty
Wiele podwiązek – szczególnie tych wykonanych ze sznurka, uzupełniają chwosty, czyli ozdobne „pęczki” wykonane najczęściej z takich samych nici jak sznury. Chwosty można również doszywać do podwiązek wykonanych z tkanin. Mają one bowiem różną wielkość i kształt – poczynając od bardzo małych do okazałych, grubych zwisów. Najbardziej szlachetne są, podobnie jaki sznury, wykonywane z jedwabiu – te są bardzo gładkie i miłe w dotyku. Robi się je również z bardziej szorstkich nici lnianych oraz jutowych i bawełnianych oraz ze sztucznego jedwabiu z domieszką bawełny. Chwosty warto wykorzystać nie tylko do ozdoby zasłon i firan. Można ich także użyć w mniej oczywisty sposób, choćby zawiesić na meblach, poręczach czy oprawach świateł, takich jak kinkiety.
Ania