M jak Mrówka

Zlew ogrodowy – praktyczna ozdoba

Zlew ogrodowy – praktyczna ozdoba

Bardzo praktyczny i wygodny, tak w sezonie wiosennym, letnim, jak i jesiennym. Zlew ogrodowy przyda się przy każdym domu.

Zamiast pod zewnętrzny kran podstawiać kubeł, balię, beczkę czy co tam jeszcze nam wpadnie do głowy, lepiej jest stworzyć letnią umywalnię. To wygodne rozwiązanie pomoże nam uporać się z myciem ogrodowych narzędzi, konserwacją drobnych sprzętów, pielęgnacją roślin, a także czyszczeniem ryb, grzybów i owoców. Będzie to doskonały zaczyn do rozpoczęcia tworzenia letniej kuchni. Zlew ogrodowy przyda się przy miejscu przeznaczonym na grillowanie czy w altanie, gdzie zaprojektowaliśmy kominek z piecem i wędzarnią. Ponadto doceni go nie tylko każda pani domu, ale też majsterkowicz lub pasjonat motoryzacji, który wolne chwile spędza przy samochodzie, motocyklu czy quadzie. Wreszcie wszyscy potrzebujący umyć ręce w trakcie relaksu w ogrodzie nie będą musieli wchodzić do wnętrza domu, by zadbać o higienę. Wygodne w tym rozwiązaniu też jest to, że woda będzie miała swój przemyślany odpływ i zapobiegniemy zawilgoceniu ścian oraz fundamentów budynku.

Prosty zlew ogrodowy

Najprostsze modele zlewów ogrodowych mogą być mocowane przy ścianie zewnętrznej domu. Znajdziemy takie modele żeliwne i z kompozytu. Bardzo praktyczne są zlewy zawieszone na drewnianym stelażu. Możemy je ustawić w dowolnym miejscu, do którego doprowadzimy wodę. Często wyposażone są w nisko usytuowaną półkę. W podstawowym zestawie nabędziemy stalowy zlew, stelaż, armaturę i instalację odprowadzającą wodę. Wybierając taki produkt w markecie budowlanym, warto zwrócić uwagę na to, czy drewno – najczęściej sosnowe – jest zabezpieczone przed wilgocią. Dostępne są też zlewy w stylu retro oraz żeliwne, niektóre stylem przypominają starodawne wodopoje. Ich zaletą jest nie tylko kształt, ale i budowa – misa połączona z osłoną, z zamocowanym w niej kranem sprawia, że instalacja jest ukryta i ewentualnie część budynku znajdująca się z tyłu ma zabezpieczenie przed wilgocią.

Wygodne rozbudowane zlewy ogrodowe

Szybko się przekonamy, że dużo wygodniej niż z samego zlewu jest korzystać z jego misy wpuszczonej w większy i praktyczny blat. Gotowe bardziej rozbudowane modele ogrodowe mają często ociekacz oraz część odkładczą. Dodatkowo pod zlewem może znaleźć się kilka półek, skrzynek o formie szuflad lub cała szafka z zamykanymi frontami.

Zlew w ogrodzie – zrób to sam

Zlew ogrodowy można kupić gotowy i obudować go według własnego pomysłu lub odrestaurować stary. Stalowy zużyty już mocno zlew wystarczy odmalować farbą młotkową. Odświeży i zabezpieczy nam jego powierzchnię. Jeśli z odzysku udało nam się zdobyć zlew z ociekaczem, z powodzeniem możemy pomalować całość tego typu farbą. Wystarczy dokupić kran i elementy instalacji odprowadzającej wodę. Z desek i kantówek stworzymy stelaż blatu. Dzięki temu wykonamy całą konstrukcję na wymiar, dopasowując ją do wybranej przestrzeni. Warto również osłonić zlew ścianką – np. wykonaną ze starych desek, które pomalujemy na atrakcyjny kolor. Dobrym pomysłem jest też płyta OSB. Jeśli zostały nam lub naszym znajomym po remoncie płytki ceramiczne, doskonale się tu przydadzą.

autor tekstu: AHA
zdjęcia: AHA, AdobeStock




Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *