M jak Mrówka

Zimowy niezbędnik kierowcy

Zimowy niezbędnik kierowcy

Zanim śnieg zasypie drogi, „zaopatrzmy” bagażnik swojego samochodu w kilka niezbędnych rzeczy. Pozwolą nam one spokojnie (i na czas) dotrzeć do pracy czy ośrodka wypoczynkowego, w którym chcemy spędzić ferie.

Zapewne każdy kierowca zimową porą wozi w swoim samochodzie skrobaczkę i odmrażacz do szyb. A co jeszcze się przyda?

Zimowy niezbędnik kierowcy Zimowy niezbędnik kierowcy

Podstawowe zimowe wyposażenie auta

Na pewno szczotka z włosiem naturalnym, niezbyt sztywnym. Lepiej nie stosować szczotek kuchennych, gdyż są one zbyt twarde i mogą porysować powierzchnię lakieru. W niespodziewanych sytuacjach bezcenne mogą okazać się np. kable rozruchowe, lina holownicza, saperka, rękawice robocze czy odmrażacz do zamków. Aby pozbyć się parowania szyb można zaopatrzyć się w preparat przeciwko wewnętrznemu parowaniu szyb i nakładać do na powierzchnię szklana co kilka dni. Warto także kupić woreczki pochłaniające wilgoć.

Dobrze też wymienić dywaniki welurowe (te działają niczym gąbka, kumulują wilgoć i zimą nie mają szansy wyschnąć w samochodzie) na gumowe, najlepiej korytkowe – nie wylewa się z nich tak łatwo śnieg, woda czy błoto.

Zimowy niezbędnik kierowcy  Zimowy niezbędnik kierowcy

Jak przygotować samochód do zimowego wyjazdu

Gdy wyjeżdżamy na zimowy wypoczynek, w bagażniku naszego samochodu powinno znaleźć się więcej rzeczy. Jadąc w góry powinniśmy zabrać łańcuchy śniegowe. Przydadzą się w sytuacji, w której służby porządkowe nie pozwolą nam kontynuować podroży bez ich założenia. Pamiętajmy, że w Polsce łańcuchy mogą być montowane tam, gdzie nakazują znaki drogowe. Zakładanie łańcuchów dobrze jest przećwiczyć jeszcze przed wyjazdem, w ciepłym garażu, aby później na mrozie nie stanowiło to dla nas problemu.

Ponadto w samochodzie powinny znaleźć się: zapasowe żarówki, gaśnica z aktualnym przeglądem, bezpieczniki, podstawowe narzędzia, sprawne koło zapasowe, trójkąt, kamizelka odblaskowa, przyda się także saperka lub składana łopata, latarka, przewody rozruchowe, mata zabezpieczająca przed zamarzaniem szyby czołowej, oczywiście płyny do rozmrażania szyb, skrobaczka i zmiotka do śniegu. Nie powinno zabraknąć także apteczki wyposażonej w: wodę utlenioną, plastry, koc termoizolacyjny, rękawiczki, chustę trójkątną, gazy jałowe, małe nożyczki, środki przeciwbólowe czy przyjmowane przez nas leki.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *