M jak Mrówka

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecięcym

Pokój nastolatka to wyzwanie dla rodzica. Z jednej strony należy zaplanować ergonomiczną strefę biurową – przestrzeń do odrabiania lekcji, miejsce na komputer, książki i sprzęt szkolny. Z drugiej, nie można zapomnieć o gadżetach służących do rekreacji i zabawy. Dodatkowo każdy nastolatek chciałby, żeby jego pokój miał jakiś styl, był atrakcyjny dla niego samego, ale też dla odwiedzających go kolegów.

Ścianka wspinaczkowa – nietypowy pomysł w niewykorzystanym miejscu

W pokoju mojego syna, tak się złożyło, że miałam akurat problem z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni. Ponieważ unikałam meblościanek i regałów, a większość rzeczy udało mi się zmieścić w komodach i na wiszących półkach, duże połacie ścian zostały puste. Wpadłam wtedy na pomysł – ścianka wspinaczkowa. Tylko jak ją zrobić? Na jednej ze ścian postanowiłam umieścić chwyty wspinaczkowe – dostępne do kupienia w internecie. Zainspirowały mnie takie miniścianki na placach zabaw dla dzieci. Skoro takie chwyty sprawdzają się na kawałku płyty drewnianej, na ścianie w pokoju – tym bardziej. Akurat był to moment, kiedy chodziliśmy na ścianki wspinaczkowe i ta zabawa sprawiała mojemu dziecku wiele satysfakcji.

Bezpieczna ścianka wspinaczkowa

Samo mocowanie chwytów nie stanowiło problemu. Zależało nam jednak, aby ścianka wspinaczkowa wykonana była porządnie i solidnie, ponieważ w perspektywie będą korzystały z niej inne dzieci. A względy bezpieczeństwa to podstawa. Ściany w naszym domu są betonowe, dlatego zastosowaliśmy specjalne wkręty wraz z metalowymi kołkami rozporowymi, które rozpierały się w ścianie w miarę wkręcania. Sprawdzaliśmy kilkukrotnie każdy chwyt, żeby zlikwidować wszelkie luzy.

Sposób na odciski

Ścianka wspinaczkowa powstała na białej ścianie. Do przewidzenia więc było, że w miejscach mocowania chwytów szybko się pobrudzi. Wpadłam zatem na pomysł podklejenia pod każdy chwyt dekoracyjnej nalepki ściennej (w tym przypadku czarnej) – jakie można dostać w każdym sklepie z artykułami wykończeniowymi i wnętrzarskimi. W jednym miejscu w trakcie wiercenia okazało się, że „dalej się nie da”, prawdopodobnie trafiliśmy na jakiś element zbrojenia i tutaj nalepka dekoracyjna uratowała sprawę – dziury nie widać, a wygląda jak świadomy element dekoracji tejże ścianki wspinaczkowej. Swoją drogą nalepki dekoracyjne do doskonały sposób na markowanie różnych niedociągnięć wykończeniowych:)

Za moich czasów nie lada atrakcją był drążek rozporowy do podciągania instalowany pomiędzy framugami drzwi. Dziś na rynku jest ogromny wybór różnorodnych chwytów do podciągania i wspinania, które dają możliwość fajnej aranżacji kącika sportowego w pokoju dziecięcym, a to z kolei pozwoli młodemu człowiekowi rozładować nudę albo nadmiar energii. Dzisiaj ścianka wspinaczkowa dla mojego syna, a także jego gości, jest dużą atrakcją.

Ścianka wspinaczkowa – moje inspiracje:

fot. fotolia.com

fot. fotolia.com

fot. fotolia.com

 Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *