M jak Mrówka

Odnawianie starych drzwi

Stare drzwi, szczególnie drewniane, są zazwyczaj solidne, a na pewno solidniejsze od nowych, ale wyprodukowanych z materiałów drewnopochodnych. Kilka godzin pracy pozwoli wam przywrócić im ładny wygląd i usprawnić działanie.

fot. fotolia.com

Stare drzwi jak nowe

Zacznijcie od skrzydła. Jeśli farba na nim się łuszczy lub jest już dosyć przybrudzona, trzeba chwycić za szlifierkę i usunąć ją. Duże płaszczyzny obrabiajcie szlifierką oscylacyjną. Resztki farby z naroży można usunąć szlifierką typu delta, która ma stopę szpiczasto zakończoną. Tam, gdzie farba pokrywa elementy rzeźbione lub profilowane, lepiej jest użyć opalarki, która roztopi ją, albo zastosować preparat do usuwania powłok malarskich. Po usunięciu farby możecie przekonać się, jak prezentuje się drewno. Jeśli jest ładne, drzwi można wykończyć lakierem, jeśli nie, pozostaje ponowne malowanie farbą kryjącą do drewna.

Przed malowaniem może zajść potrzeba zaszpachlowania dziur i wgnieceń w drewnie. W sklepach budowlanych czekają specjalne szpachlówki do drewna, którymi wypełnia się dziury. Kiedy masa taka wyschnie i stwardnieje można ją szlifować. Jeśli drewno chcecie lakierować, dobierzcie szpachlówkę o barwie najbardziej do niego zbliżonej. Pod farbę kryjącą nie ma to znaczenia.

Poważnie uszkodzone skrzydło można okleić kawałkami sklejki o grubości nie większej niż 5 mm. Przed oklejaniem też trzeba je wyszlifować, aby wyrównać podłoże i zapewnić lepszą przyczepność kleju. Szczególnie ważne jest staranne docięcie fragmentów sklejki. Przed przyklejaniem trzeba je dopasować na sucho. Do mocowania sklejki używajcie mocnych klejów do drewna. Użyjcie kawałków drewna i ścisków stolarskich, żeby dobrze docisnąć sklejkę do skrzydła. Oklejone tym sposobem drzwi będą malowane farbą klejącą, dlatego  sklejkę możecie dodatkowo przytwierdzać wkrętami do drewna. Wkręcajcie je tak, żeby łby zagłębiły się w sklejce. Należy je później zaszpachlować i przeszlifować, żeby nie rzucały się w oczy.

Innym pomysłem na odnowienie drzwi jest wykończenie ich tapetą lub okleiną samoprzylepną.

Drzwi na zamek

W starym skrzydle może być uszkodzony zamek. Po pomalowaniu drzwi warto go wymienić na nowy. Stary wykręćcie jeszcze przed odnawianiem, a nowy zamocujcie już po. Dobierając nowy zamek zwracajcie uwagę, czy pasuje do grubości drzwi oraz czy jego rygiel będzie na tej samej wysokości co otwór w ościeżnicy. Nowy zamek musi mieć też otwór na trzpień klamki w tym samym miejscu co stary. Ja osobiście radzę wziąć do sklepu stary zamek i dobrać identyczny. Klamka może być dowolna, byleby pasowała do danej średnicy i długości trzpienia.

Zawiasy

Na koniec pozostanie jeszcze regulacja zawiasów. Po jej przeprowadzeniu skrzydło nie będzie się samo zamykać lub otwierać, będzie dobrze przylegać do ościeżnicy i nie będzie tarło o podłogę. Do regulacji służą śruby przy zawiasach. Aby podnieść drzwi o kilka milimetrów, a zawiasy są starego typu, wystarczy jak nałożycie na trzpienie cienkie podkładki pod śruby, o odpowiednio dobranej średnicy wewnętrznej.

Marcin

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *