M jak Mrówka

Odnawiamy parapety wewnętrzne

Odnawiamy parapety wewnętrzne

Z drewnianych parapetów schodzi lakier lub płowieje kolor, kamienne się plamią, a te z lastryko wyglądają nieestetycznie. Zobaczmy, co można zrobić, żeby dodać starym parapetom nowego blasku.

Odnawiamy parapety wewnętrzne

Parapet drewniany

Parapet drewniany przeważnie wykończony jest lakierem lub lazurą ochronną, ale te nie są wieczne i z czasem mogą zacząć się ścierać. Odsłonięte drewno szybko ulega przebarwieniom. Naprawa będzie łatwa. Należy uzbroić się w szlifierkę oscylacyjną i zedrzeć z drewna powłoki lakiernicze. Szlifowanie zaczyna się grubszym papierem ściernym. Gdy znikną pod nim wszelkie zabrudzenia i drewno zyska jednolity odcień, można zmienić papier na taki o mniejszej gradacji i wygładzić powierzchnię parapetu. Przy oknach i przy ścianach często zostają niedoszlifowane resztki lakieru lub brudu. Pozbędziemy się ich papierem ściernym nawiniętym na kawałek wąskiego, drewnianego klocka, chyba że mamy specjalną szlifierkę ze stopą typu delta, która zdoła dotrzeć we wszystkie zakamarki. Po starannym odpyleniu można pomalować parapet na nowo lakierem bezbarwnym lub lazurą, która nie zakryje usłojenia, ale zmieni odcień drewna.

Parapet kamienny

Z parapetu kamiennego zabrudzenia usuwa się, stosując preparat czyszczący odpowiedni do danego kamienia. Po wyczyszczeniu parapet warto zabezpieczyć impregnatem do powierzchni kamiennych, także dostosowanym do danego rodzaju kamienia.

Parapet z lastryko

Parapet z lastryko lepiej ukryć. Jego wygląd można odmienić, stosując specjalne nakładki renowacyjne z PCW. Nakładkę dobiera się do szerokości i długości starego parapetu. Jej boki łatwo skrócić piłą. W zestawie są też zaślepki boczne. Nakładki mocuje się klejem montażowym o dużej sile wiązania. Lastryko trzeba przedtem przemyć detergentem, żeby usunąć z niego tłuste plamy i kurz.

Edyta

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka