M jak Mrówka

Jak usunąć starą tapetę?

Jak usunąć starą tapetę?

Moi rodzice postanowili wytapetować mój stary pokój. Postanowiliśmy z mężem w najbliższy weekend pojechać do dziadków i zrobić to samodzielnie. Zaczęłam więc przygotowywać się do tego, czyli szukać sposobów na usunięcie starej tapety.

Mój mąż oczywiście stwierdził, że tapeta powinna zejść po namoczeniu wodą (przecież to zwykła papierowa tapeta), ale ja postanowiłam poszperać trochę w internecie i poszukać innych – może mniej uciążliwych i czasochłonnych – metod zrywania tapety.

Jak usunąć starą tapetę?Okazało się, że mąż miał rację. Większość internautów pozbywa się starej tapety po prostu ją zdzierając. Najpierw należy namoczyć ją zimną wodą i powoli odrywać od ściany szpachelką. Tapetę możemy zmoczyć za pomocą mokrej gąbki – najlepiej kilkakrotnie posmarować powierzchnię ściany. Łatwiejszym sposobem jest nalanie wody do butelki ze spryskiwaczem i spryskanie tapety.

  • Jeśli to nie pomoże i nasza tapeta nadal mocno trzyma się ściany, to do ciepłej wody dodajemy detergent (np. płyn do naczyń, możemy też użyć octu w proporcji pół na pół) i pędzlem smarujemy całą powierzchnię ściany. Musimy odczekać kilka minut (przerwa na kawę), aby roztwór wsiąkł w tapetę. Po tym czasie usuwamy tapetę za pomocą szpachelki.
  • Niestety zdarza się, że ten zabieg też nie pomógł. W takim przypadku możemy „potraktować” ją strumieniem pary. Najłatwiej jest użyć żelazka i z odległości 2-3 cm nanosić strumień gorącej pary.
  • Do usuwania tapety możemy użyć także specjalnego środka przeznaczonego do tego celu. Służy on do usuwania wszystkich rodzajów tapet, również tych grubych (np. winylowych). Preparat wsiąka w tapetę i osłabia działanie kleju. Ma on najczęściej postać koncentratu i należy rozcieńczyć go z wodą. Roztwór nanosi się na tapetę za pomocą szczotki lub wałka (grube tapety dobrze jest wcześniej ponacinać, aby roztwór dostał się pod spód) i odczekuje wymagany przez producenta środka czas. Teraz wystarczy chwycić za róg i pociągnąć w dół pod niewielkim kątem. Wykonujemy tę czynność ostrożnie, zbyt gwałtowne ruchy mogą spowodować, że tapeta odejdzie razem z tynkiem. Bardziej oporne fragmenty możemy ściągać szeroką szpachelką.     

Po zerwaniu tapety ścianę należy przemyć dokładnie wodą przy pomocy twardej szczotki. Gdy ściana wyschnie, ewentualne ubytki wypełniamy masą szpachlową. Po jej wyschnięciu ścianę gruntujemy i możemy ją pomalować lub położyć nową tapetę.

Asia  

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka