M jak Mrówka

Jak samodzielnie uzupełnić fugi?

Ubytki w fugach to nic strasznego i nie musimy od razu załamywać rąk, że czeka nas uciążliwy remont łazienki. Nie panikujmy. Popękane fugi możemy odnowić samodzielnie małym kosztem.

fot. fotolia.com

Niezbędne materiały i narzędzia:

  • fuga – o takim samym kolorze jak stara, jeśli wymieniamy tylko jej część, lub w całkiem innym odcieniu, jeśli wymieniamy całość. Możemy również kupić białą fugę i wymieszać ją z pigmentem;
  • gąbka – w sklepie budowlanym polecą nam odpowiednią;
  • skrobak do fug lub nożyk – koszt skrobaka ok. 10 zł;
  • szpachelka. 

Nowe fugi krok po kroku

  1. Za pomocą noża lub skrobaka usuwamy starą, popękaną fugę. Uważamy przy tym, aby nie zadrapać powierzchni płytek. Po wyskrobaniu fug dokładnie odkurzamy i odłuszczamy wolne przestrzenie.
  2. Nową fugę mieszamy z wodą, według instrukcji na opakowaniu. Fuga musi być gęstą konsystencję, aby nie spadała z pacy.
  3. Fugę nakładamy na pacę i jednym zdecydowanym pociągnięciem od dołu ubytku rozprowadzamy ją po płytkach. Jeżeli fuga jest pozioma, wówczas prowadzimy pacę ze strony z której nam wygodnie, jednak zawsze skierowaną lekko ku górze. Jeśli uzupełniamy mały ubytek, fugę możemy położyć palcem.
  4. Nadmiar fugi zmywamy mokrą gąbką, płucząc ją przynajmniej kilka razy. Nie przyciskajmy zbyt mocno, aby nie uszkodzić świeżo położonej fugi.
  5. Jeżeli przez przypadek zniszczymy nową fugę, wystarczy, że weźmiemy szpachelkę i nałożymy ją jeszcze raz. W razie konieczności możemy poprawiać.
  6. Zostawiamy całość do wyschnięcia na kilka godzin (stosujmy się do zaleceń producenta), po czym pokrywamy impregnatem do fug.

Asia

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka