M jak Mrówka

Jak przechowywać grzyby?

Jak przechowywać grzyby

Sezon na grzyby w pełni. Mój mąż, zapalony grzybiarz, przynosi do domu ich niezliczone ilości. Nie sposób spożyć od razu całego jednodniowego "zbioru". To zresztą dobrze, ponieważ grzyby odpowiednio przechowywane będą przysmakiem przez następne miesiące.

Jak przechowywać grzybyGrzyby szybko się psują, tak naprawdę są świeże tylko przez jeden dzień. Dlatego też, gdy mąż wróci z lasu, zabieram się za przetwarzanie grzybów – mrożę, suszę, duszę, no i oczywiście marynuję.

Mrożenie grzybów

Najczęściej mrożę grzyby – nawet mniej szlachetne gatunki takie jak podgrzybek. Najpierw oczywiście je czyszczę, myję pod zimną wodą i sparzam wrzątkiem (blanszuję), a gdy wystygną kroję je na mniejsze kawałki i wkładam do zamrażalnika. Jeśli zamrażamy kurki, pamiętajmy, że przed zamrożeniem należy je obgotować – w przeciwnym przypadku po rozmrożeniu i podsmażeniu będą gorzkie. Gdy grzyby już się zamrożą, przekładam je do plastikowych pojemników przeznaczonych do jedzenia lub torebek spożywczych (możemy też wykorzystać foliowe reklamówki). Na woreczek lub pojemnik naklejam naklejkę z datą i opisem, jaki typ grzyba zamroziłam. Grzyby do potraw dodaje bez uprzedniego rozmrażania.

Duszenie grzybów

Czasami, gdy planuję przechowywać grzyby tylko kilka dni, to duszę je na maśle. Następnie przekładam je do słoika i w razie potrzeby wykorzystuję do potraw. Grzyby przygotowane w ten sposób można również zamrozić, jednak już nie w szklanych pojemnikach.

Jak przechowywać grzyby Jak przechowywać grzyby

Suszenie grzybów

Najdłuższy termin przydatności do spożycia mają grzyby suszone – można je przechowywać w słoikach około 3 lat. Grzyby suszę w suszarce do grzybów, warzyw i owoców. Moża też użyć piekarnika lub pokrojone porozkładać na parapecie, ale proces suszenia trwa znacznie dłużej. Pamiętajmy, że nie wolno myć grzybów przed suszeniem, jednak należy je obrać ze wszystkich paprochów. Małe grzybki możemy suszyć w całości, większe kroimy w plastry grubości około 1 cm.

Wysuszone grzyby przechowuję w szczelnie zamkniętych słoikach. Taki pojemnik chroni przed je przed wilgocią, utratą zapachu i szkodnikami, np. molami. Niektórzy grzyby przechowują w płóciennych lub papierowych woreczkach. Lepiej nie wkładać ich do foliowych torebek, gdyż mogą zapleśnieć. Także plastikowe pojemniki nie są odpowiednie, gdyż opakowania przejdą intensywnym aromatem grzybów już na zawsze.

Z przesuszonych grzybów czasami przygotowuję też proszek grzybowy – grzyby mielę w młynku i wsypuję do zakręcanego słoika. Wykorzystuję go jako przyprawę do sosów.

Jak przechowywać grzybyPrzetwory z grzybów

Grzyby możemy także kisić czy marynować. Przepisów na ich przyrządzanie jest bardzo dużo, więc przeszukując internet na pewno znajdziecie odpowiedni dla siebie przepis. Grzyby kisimy i marynujemy w umytych oraz sparzonych słoikach – nie zapomnijmy o nakrętkach. Brzegi słoików nie mogą być uszkodzone, potłuczone czy wyszczerbione, a nakrętki powyginane. W przeciwnym razie, nasze przetwory mogą się zepsuć.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *