M jak Mrówka

Jak odróżnić dziki pęd róży od pędu podstawowego

Jak odróżnić dziki pęd róży od pędu podstawowego

Wszystkie róże szlachetne w naszych ogrodach są szczepione na podkładkach z róż dzikich. Dzięki temu są mocne i odporne, ale często z podkładek wyrastają silne odrosty, czyli dzikie pędy szkodzące krzewowi.

Jak odróżnić dziki pęd róży od pędu podstawowego

Jak odróżnić pęd podstawowy róży od pędu dzikiego? Po pierwsze, pęd dziki różni się wyglądem – zazwyczaj młody pęd jest cieńszy, bardziej wiotki i ma drobniejsze oraz jaśniejsze liście. Po drugie, pęd dziki wyrasta z podkładki, czyli pod miejscem szczepienia położonym pod ziemią, a nie z miejsca okulizacji (czyli szczepienia) lub tuż nad nim. Żeby pochopnie nie odciąć pędu właściwego, co mi się raz zdarzyło, należy odkopać szyjkę korzeniową wraz z częścią korzeni i odciąć pęd dziki nożem (nie sekatorem, bo zostanie fragment, który się odrodzi w postaci zwielokrotnionej) lub wyłamać go u nasady. Należy to zrobić jak najszybciej, nie czekając, aż za mocno podrośnie, bo może osłabić krzew szlachetny, zabierając mu wodę, światło i składniki pokarmowe albo całkowicie go zagłuszyć. Gdy dzikie pędy nadmiernie się rozrosną, trudno będzie odróżnić, co jest szlachetną odmianą, a co dziką. Aby uniknąć kosztownych pomyłek zawsze, gdy zauważę nowy odrost, sprawdzam, czy jest dziki, czy szlachetny, odsłaniając miejsce, z którego wyrasta. Drobna rzecz, ale ważna.

Jak odróżnić dziki pęd róży od pędu podstawowego

Z czasem wyrobi się w nas zdrowy nawyk sprawdzania, ale też zaczniemy bezbłędnie odróżniać rodzaje pędów róż na podstawie ich wyglądu. Pędy podstawowe wyrastające z miejsca okulizacji zazwyczaj są zdrowe, grube, silne i proste; mają też duże ciemne liście. To one budują strukturę krzewu na długie lata i najobficiej kwitną. Ich pierwsze cięcie zazwyczaj wykonuje się dopiero, gdy przekwitną rozwijające się na nim kwiaty, czyli w połowie lata. Usuwa się wówczas zwiędnięte kwiaty wraz z krótkim odcinkiem pędu, wycinając go nad liściem skierowanym na zewnątrz.

Marek

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka