M jak Mrówka

Jak dbać o pralkę – najważniejsze zasady eksploatacyjne

Jak dbać o pralkę – najważniejsze zasady eksploatacyjne

Zerknęłam mężowi przez ramię, żeby zobaczyć, o czym czyta w internecie i w oko wpadł mi artykuł o tym, jak dbać o pralkę. Nasza pralka funkcjonuje bezawaryjnie już 10 lat, więc chyba dobrze się nią „zajmuję”, jednak postanowiłam poszukać informacji na ten temat.

Usiadłam przy swoim komputerze, aby poczytać o tym, jak odpowiednio dbać o pralkę. Poza tym mój mąż zwraca mi ciągle uwagę, że za dużo do niej napycham. Chciałam się przekonać, czy ma rację i dowiedzieć się, co jeszcze szkodzi mojej pralce. Oto zebrane przeze mnie informacje.

Jak dbać o pralkę, czyli jak dobrze prać…

  • Między praniami należy zachować odstępy czasu – zbyt krótkie prowadzą do przegrzewania się styków. Nie wstawiajmy więc jednego prania za drugim.
  • Nie wolno przepełniać bębna. Za dużo ubrań może doprowadzić do jego uszkodzenia, a poza tym pralka zużywa więcej wody i energii, a tkaniny gorzej się dopierają. Po załadowaniu ubrań zawsze upewnijmy się, że zostawiliśmy na górze wolną przestrzeń na szerokość dłoni.
  • Monety i inne drobne przedmioty, które pozostają w kieszeniach, mogą zapchać filtr pralki. Dlatego zawsze sprawdzajmy wszystkie kieszenie.
  • Do prania nie należy używać twardej wody. Powoduje ona, że wewnątrz pralki osadza się kamień, który może zniszczyć grzałkę, wąż odpływowy czy bęben. Obecny w twardej wodzie wapń i magnez zmniejszają też efektywność środków piorących. Problemu nadmiernej twardości wody możemy się pozbyć, stosując specjalny filtr do pralek i zmywarek, który umieszcza się przy wężu zasilającym. Filtr zawiera specjalne złoże, które niweluje skutki twardej wody. A jak dowiedzieć się jaką mamy wodę? Możemy przebadać ją niedrogim, domowym testem, który jest do kupienia w marketach budowlanych.

Jak dbać o pralkę, aby na długo służyła

  • Co jakiś czas należy wykonać tzw. puste pranie. Nastawiamy program na wysoką temperaturę, dodajemy detergent i uruchamiamy pralkę bez wsadu. Taka czynność pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zamiast detergentu możemy użyć octu, oczyści on pralkę i usunie wszelkie osady.
  • Raz w miesiącu należy oczyścić filtr pompy z kurzu, włosów czy kawałków tkanin. Wyjmujemy go – najczęściej przekręca się go w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara – i oczyszczamy.
  • Do czyszczenia obudowy pralki nie używajmy mocnych żrących środków. Możemy zastosować delikatne mleczko lub uniwersalny płyn do różnych powierzchni. Osady z mydła skutecznie usuniemy octem.
  • Na drzwiczkach łatwo zbiera się kurz. Plastikową szybkę przecieramy płynem do mycia szyb, a uszczelkę wodą z detergentem. Potem wycieramy ją dokładnie do sucha – w ten sposób przedłużamy jej trwałość.
  • Zalegający w szufladzie proszek może zablokować przepływ wody. Wygodnym sposobem usunięcia zaschniętego proszku (w większości pralek szufladę można wyjąć) jest wymycie szuflady w zmywarce do naczyń.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *