M jak Mrówka

Bezpieczny dom w czasie wakacji

Bezpieczny dom w czasie wakacji

Szykując się na urlop, lepiej nie obnosić się zbyt ostentacyjnie z pakowaniem walizek do samochodu. Sprytny złodziej przed kradzieżą z reguły obserwuje swój cel – będzie wówczas wiedział, że domownicy wybierają się gdzieś dalej.

Bezpieczny dom w czasie wakacji

Planując dłuższy wyjazd, warto poprosić zaufaną osobę – np. członka rodziny (dziadka czy siostrę), przyjaciela czy dobrego sąsiada – o to, aby podczas naszej nieobecności zaglądał od czasu do czasu do domu i przeszedł się po posesji. Takie niespodziewane wizyty mogą skutecznie odstraszyć krążącego wokół domu intruza. Jeśli korzystamy z usług agencji ochrony, należy poinformować jej pracowników o tym, kto będzie zaglądał do naszego domu, dzięki czemu w razie alarmu będą oni mogli skontaktować się z tą osobą.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie rozwiązań, które sprawią, że dom nie będzie wyglądał na opustoszały. W tym przypadku sprawdzą się czasowe włączniki światła, które w określonym przez nas czasie uruchomią lampy w rożnych pomieszczeniach, sprawiając wrażenie, że któryś z mieszkańców jest nadal w domu. Warto również zainwestować w uruchamiane czujnikiem ruchu lampy zewnętrzne. Gdy tylko wykryją obecność człowieka, oświetlą posesję, utrudniając tym samym intruzowi niepostrzeżone przedostanie się do domu.

Jedną ze skuteczniejszych metod zabezpieczenia domu przed kradzieżą mienia jest montaż systemu alarmowego. Uruchomienie alarmu może nastąpić już wówczas, gdy intruz wejdzie na posesję – aby było to możliwe, na terenie posesji umieszcza się specjalne bariery podczerwieni. Wysyłają one między sobą niewidzialne wiązki podczerwieni – ich przecięcie spowoduje uruchomienie alarmu, dzięki czemu intruz zostanie spłoszony, zanim jeszcze zdoła przedostać się do wnętrza domu. Wykrycie złodzieja, zanim wtargnie on do domu, umożliwią również zamontowane przy oknach i drzwiach (czyli w miejscach, przez które intruz najczęściej próbuje wtargnąć do budynku) czujki magnetyczne, zwane kontaktronami. Dzięki ich zastosowaniu próba otwarcia lub podważenia stolarki zostanie natychmiast wykryta i wywoła alarm. Gdy intruzowi uda się przedostać do wnętrza domu inną drogą, jego obecność wykryją zamontowane w różnych pomieszczeniach czujki ruchu.

Asia

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka